Reklama

Polityka i prawo

Rząd przyjął prawo komunikacji elektronicznej. Jednolita ładowarka coraz bliżej

Autor. CyberDefence24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej (PKE) - poinformował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. W przepisach zawarto m.in. zapisy o tzw. jednolitej ładowarce. Co to oznacza?

Prawo komunikacji elektronicznej to istotna ustawa dla całego rynku, ale i użytkowników. Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24, jej wdrożenie to pilna kwestia do załatwienia dla rządu Donalda Tuska ze względu na fakt, że miało to nastąpić już w grudniu 2020 roku.

Czytaj też

Reklama

Rząd przyjął Prawo komunikacji elektronicznej

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że rząd przyjął projekt Prawo komunikacji elektronicznej (PKE).

„Nadrabiamy wieloletnie zaległości rządu PiS, przez które Polska musi zapłacić ponad 100 mln kary. Dziś jednak ważne, żeby ustawa jak najszybciej weszła w życie i Polacy mogli korzystać z dobrego prawa” - napisał w serwisie X.

Reklama

Prawo komunikacji elektronicznej

PKE za poprzedniej kadencji rządu Zjednoczonej Prawicy w ogóle nie zostało uchwalone, choć ustawa właściwa i wdrażająca przepisy stanowią implementację Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, a także mają zastąpić obowiązujące Prawo telekomunikacyjne (z 2004 roku), uznawane już za archaiczne.

Poza implementacją dyrketywy EKŁE, ustawa reguluje sektor komunikacji elektronicznej. O jej szczegółach pisaliśmy w tym materiale, a o kontrowersjach wokół projektu - tutaj.

Reklama

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń

Z punktu widzenia użytkownika dość istotną zmianą są zapisy o tzw. jednolitej ładowarce (to implementacja prawa unijnego o którym więcej pisaliśmy tutaj). Od 2024 roku jeden rodzaj kabla: USB-C będzie obowiązywał dla wszystkich urządzeń elektronicznych na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to koniec z problemem ładowania ze względu na brak określonego rodzaju ładowarki.

Użytkownicy będą mieli także zapewnioną większą elastyczność przy zawieraniu i rozwiązywaniu umów (np. zdalna identyfikacja abonenta w procedurze autoryzacji); dostęp do narzędzia, które porówna usługi komunikacji elektronicznej; umowy mają być bardziej czytelne i przejrzyste; a klienci korzystający z usług przedpłaconych (tzw. pre-paid) będą mogli dostać zwrot pozostałych na koncie środków z doładowań - w przypadku wygaśnięcia ważności konta (do tej pory te środki przepadały - red.).

Czytaj też

Rewolucja z numerem alarmowym

PKE przewiduje także usługę Advance Mobile Location (AML), która umożliwi lokalizację naszego telefonu, jeśli jesteśmy w stanie zagrożenia i wzywamy pomoc (np. TOPR, GOPR, pogotowie, straż itd.).

Usługa będzie działała, kiedy wybierzemy numer alarmowy (np. 112, 997, 998, 999) i będzie dostępna automatycznie dla wszystkich dzwoniących ze smartfonów (z systemem Android, iOS). Więcej o rozwiązaniu piszemy na łamach CyberDefence24 w tym tekście.

Teraz projekt trafi do Sejmu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama