Reklama

Biznes i Finanse

Chmura narzędziem obchodzenia sankcji – tak robią chińskie firmy branży AI

Autor. Marco Verch Professional Photographer / Flickr

Chińskie firmy z branży sztucznej inteligencji obchodzą amerykańskie sankcje i zyskują dostęp do czipów przez pośredników, takich jak np. usługi chmurowe – twierdzi dziennik „Financial Times”.

Reklama

Chińskie firmy z sektora sztucznej inteligencji, które dostarczają m.in. rozwiązania dla nadzoru elektronicznego w postaci oprogramowania i systemów rozpoznawania twarzy, obchodzą sankcje USA. Luki w systemie sankcyjnym dotyczą wykorzystania pośredników do zdobywania czipów niezbędnych do produkcji realizowanej przez spółki – pisze „FT" .

Reklama

Pośrednicy ci to najczęściej firmy dostarczające usługi chmurowe, a także inni podwykonawcy chińskich firm.

Jak chińskie spółki obchodzą sankcje

Firmy, które w ten sposób obchodzą amerykańskie restrykcje gospodarcze dotyczące eksportu czipów, to m.in. iFlytek zajmująca się produkcją algorytmicznych rozwiązań dla rozpoznawania głosu i wspierana przez państwo, jak i umocowana w ten sposób, jeśli chodzi o strukturę własności i kontroli, spółka zajmująca się dostarczaniem narzędzi rozpoznawania twarzy SenseTime.

Reklama

W jaki sposób dochodzi do obchodzenia sankcji

Np. przez współpracę z prywatnymi spółkami z sektora cloud computingu, takimi jak AI-Galaxy z Szanghaju, która za 10 dol. na godzinę oferuje innym firmom dostęp do ośmiu swoich czipów A100 firmy Nvidia.

Warto przy tym wspomnieć, że AI-Galaxy została założona przez byłych pracowników tego producenta sprzętu.

Dziurawe, ale działają

Sankcje USA, które zaostrzono wyraźnie w październiku ub. roku, choć ewidentnie dziurawe – działają .

Chiny mają obecnie spore problemy z osiągnięciem innowacyjności, gdyż nie mają szerokiego dostępu ani do najnowszych technologii czipowych, ani do narzędzi produkcyjnych niezbędnych do realizacji ambitnych planów rozwojowych.

W odpowiedzi na doniesienia „FT" amerykańskie ministerstwo handlu stwierdziło, że zajmie się jak najszybszym wyjaśnieniem możliwych naruszeń sankcji i kontroli eksportowych, jednak nie odniosło się do pytań o poszczególne podmioty.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze