Biznes i Finanse
Obejść sankcje, wyprzedzić USA. Co Chiny planują w branży czipowej?
Chiny mają plan, jak obejść amerykańskie sankcje i wrócić na tory rozwoju w branży czipowej, aby wyprzedzić Stany Zjednoczone i tym samym zwyciężyć w zimnej technologicznej wojnie z Waszyngtonem.
Najbardziej wpływowi, chińscy naukowcy pochylili się nad tym, jak zrealizować marzenia prezydenta Xi Jinpinga o dominacji na polu rozwoju technologicznego, zwyciężyć w zimnej, technologicznej wojnie z Waszyngtonem i obejść nałożone przez Amerykę sankcje – donosi agencja Bloomberga.
Chińska Akademia Nauk w służbie władzy
Autorzy planu to dwaj wysoko cenieni naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk – Luo Junwei i Li Shushen.
Co powinien zrobić Pekin, aby odzyskać przewagę technologiczną nad Stanami Zjednoczonymi?
Przede wszystkim zacząć gromadzić portfolio patentów, które będą wyznaczały kierunki rozwoju branży czipowej w nadchodzących latach, a także zasoby materiałów i technologii pozwalające na nieskrępowany rozwój w tej dziedzinie. Wówczas z powodzeniem Chiny poradzą sobie z amerykańskimi sankcjami, które obecnie dla rozwoju branży czipowej w tym kraju stanowią poważne ograniczenia – twierdzą naukowcy.
Agencja Bloomberga zwraca uwagę, że ich artykuł pojawił się na jednym z kont w mediach społecznościowych powiązanych z uczelnią i stanowi unikalną możliwość wglądu w plany Pekinu dotyczące polityki technologicznej w obliczu nasilającego się konfliktu gospodarczego z USA.
Zwyciężyć w wyścigu
Chińska Akademia Nauk pełni rolę doradczą w stosunku do władz w Pekinie – przypomina Bloomberg.
Artykuł napisany przez jej prominentnych przedstawicieli wskazuje, że działalność instytucji obecnie ogniskuje się wokół realizacji zapowiedzianego przez Xi planu dominacji technologicznej i zwycięstwa w konflikcie gospodarczym z Waszyngtonem, który trwa już pięć lat.
Sformułowane w 2020 roku plany rozwoju branży czipowej zostały jednak storpedowane przez amerykańskie sankcje, które przede wszystkim wpłynęły na przerwanie łańcuchów dostaw, kluczowych z punktu widzenia chińskich firm z tego sektora. Obecnie sankcje obejmują m.in. całkowity zakaz sprzedaży kluczowych technologii do Chin, jak i zakaz eksportu maszyn, które mogą być wykorzystywane do produkcji tych bardzo istotnych dla niemal każdej gałęzi nowoczesnej gospodarki podzespołów.
Ograniczeniom podlegają również technologie z segmentu sztucznej inteligencji – tu jednak Chiny działają przede wszystkim na polu cyberszpiegostwa , zyskując niejednokrotnie przewagę nad amerykańskim przeciwnikiem bez jego wiedzy.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Chinol
Zachod zawsze podbijal Swiat (6 kontynetow - od Australi po obie Ameryki Afryke i Azje) - zmienialy sie tylko Hasla na Sztandarach - Raz byl to Jezus, (wyprawy kzyrzowe) potem NAUKA (niesc wiedze barbazyncom - wiec wybic Indian czy Aborygenow) teraz mamy DEMOKRACJE. Ale cel jest ten sam. Podbic. Haslo musi byc bardzo nosne by ludzie uwierzyli (np Jezus - w Srednwieczy to haslo idealne) podnnie jak w OSwieceniu NAUKA, tak teraz WOLNSC I DEMOKRACJA.. Chiny z koleii to kultra WIELKEGO MURU. Niesty slabi zolnierze, walczyc nie umiaja i nie chca. Umieja za to pracowac. Zdezenie dwuch koncecpji. AgreswnegO Zachodu i SPokjneo Wschodu ale pracowitego.