Reklama

Social media

Szefowa KE skrytykowała Twittera. „Blokada konta Donalda Trumpa to arbitralna decyzja prywatnego koncernu”

Fot. European Parliament/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. European Parliament/Wikimedia Commons/CC 2.0

Zdaniem szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen decyzja Twittera o permanentnym zablokowaniu konta Donalda Trumpa powinna być podjęta na podstawie prawa, a nie na bazie arbitralnej decyzji prywatnego koncernu. „To powinna być decyzja podejmowana przez polityków i parlamenty, a nie menedżerów Doliny Krzemowej” - podkreśliła przedstawicielka UE. 

Pozwólcie, że najpierw wyjaśnię jedną rzecz. W Europie cenimy innowacje. Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do możliwości nowoczesnej technologii. Jesteśmy ciekawi nowych rzeczy. Bez nowości, innowacji, postępu technologicznego nie ma jutra (...). Ale nowe technologie nigdy nie mogą skłonić innych do decydowania o tym, jak mamy żyć. I właśnie o to w tym wszystkim chodzi - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Przypomniała, że w grudniu Komisja zaproponowała nowe regulacje dotyczące usług cyfrowych i rynku cyfrowego. W dużym uproszczeniu: chcemy osiągnąć to, że w przyszłości (w świecie) online zakazane będzie to, co jest zakazane również w świecie analogowym. Chcemy, aby platformy zapewniały przejrzystość w zakresie działania ich algorytmów. Nie może być tak, że decyzje, które mają daleko idące skutki dla naszej demokracji, są podejmowane przez programy komputerowe, których nikt nie kontroluje - wyjaśniła.

Chcemy też jasnych wytycznych, według których firmy internetowe będą brały odpowiedzialność za rozpowszechniane treści. Twitter wyłączył konto Donalda Trumpa pięć minut po dwunastej. Taka decyzja powinna być podejmowana na podstawie prawa, a nie w oparciu o arbitralną decyzję jakiegoś przedsiębiorstwa. To powinna być decyzja podejmowana przez polityków i parlamenty, a nie menedżerów Doliny Krzemowej - podkreśliła szefowa KE.

image
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama