Angela Merkel skrytykowała Twittera. „Prawo do wolności wypowiedzi jest prawem podstawowym”

12 stycznia 2021, 09:01
1600px-Melania_and_Donald_Trump_&_Angela_Merkel_-_2018
Fot. The Kremlin, Moscow/Wikimedia Commons/CC 4.0

Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała Twittera za zablokowanie konta kończącego kadencję prezydenta USA Donalda Trumpa. „Prawo do wolności wypowiedzi jest prawem o podstawowym znaczeniu” - podkreślił rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. 

W to podstawowe prawo można ingerować, ale w ramach określonych przez ustawodawcę - a nie zgodnie z decyzją zarządów mediów społecznościowych - wskazał rzecznik, cytowany przez portal dziennika Die Welt, dodając, że z tego punktu widzenia kanclerz uważa zablokowanie konta Trumpa za problematyczne.

Seibert podkreślił również, że operatorzy mediów społecznościowych ponoszą wielką odpowiedzialność za to, aby komunikacja polityczna nie była zatruta nienawiścią, kłamstwem lub podżeganiem do przemocy. Dlatego dobrze jest nie siedzieć bezczynnie, gdy takie treści są publikowane, należy reagować, na przykład w formie komentarzy, jak to miało miejsce w ostatnich tygodniach i miesiącach - dodał.

Twitter na stałe zablokował konto odchodzącego prezydenta USA Donalda Trumpa z powodu ryzyka dalszego podżegania do przemocy po szturmie jego zwolenników na Kapitol w zeszłą środę podczas toczącego się w Kongresie posiedzenia ws. zatwierdzenia wyniku wyborów prezydenckich. Tego dnia Trump opublikował na Twitterze nagranie wideo, w którym wzywał swoich zwolenników do pokojowego rozejścia się do domów, jednocześnie mówiąc, że wybory skradziono i że zostały one sfałszowane.

image
Fot. Zablokowane konto Donalda Trumpa (@realDonaldTrump)

W weekend osobiste konto Trumpa nie było już dostępne. Na oficjalnym koncie prezydenta USA @potus nie ma już tweetów.

Przez lata Twitter był ważnym narzędziem polityki Trumpa. Prezydent miał ponad 88 milionów obserwujących, a podczas swojej prezydentury tweetował po kilka razy dziennie. Jednak nie była to jedyna platforma, która podjęła w ostatnim czasie stanowcze działania wobec aktywności w sieci kończącego kadencję prezydenta.  

Jak informowaliśmy na naszym portalu 7 stycznia br., Facebook, Instagram oraz YouTube również poinformowały o tymczasowym zablokowaniu konta Trumpa, uniemożliwiając mu publikowanie postów i innych materiałów na platformach. Jak giganci tłumaczyli swoje decyzje? 

Facebook tłumaczył na przykład, że treści udostępniane przez prezydenta przyczyniały się do eskalacji przemocy podczas ostatnich zamieszek, a nie jej zmniejszenia. „Uważamy, że ryzyko związane z pozwoleniem prezydentowi na dalsze korzystanie z naszych usług w tym okresie jest po prostu zbyt duże” - napisał Zuckerberg na Facebooku.

Z kolei YouTube wyjaśnił, że wideo prezydenta Trumpa naruszyło politykę platformy w zakresie publikowania materiałów, które mówią o oszustwach wyborczych. To najpoważniejsze działania platform mediów społecznościowych wymierzonych w urzędującego amerykańskiego prezydenta.

SZP/PAP

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
aaa
środa, 20 stycznia 2021, 12:05

Z jednej strony w podstawowe prawo do wolności wypowiedzi można ingerować, ale w ramach określonych przez ustawodawcę. Z drugiej, operatorzy mediów społecznościowych "ponoszą wielką odpowiedzialność za to, aby komunikacja polityczna „nie była zatruta” nienawiścią, kłamstwem lub podżeganiem do przemocy". No to albo operatorzy mediów społecznościowych ponoszą odpowiedzialność, albo rząd i ustanowione prawo. Jeśli media społecznościowe nie mogą ingerować w treści użytkowników w szerszym zakresie niż jest to w prawie, to media społecznościowe nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie podżeganie do przemocy czy nienawiści na swoich platformach, jeśli mieszczą się one w granicach free speech wg ustawodawców.

Kowalskiadam154
wtorek, 12 stycznia 2021, 12:15

Tak to spróbujcie napisać coś w Niemczech co nie jest jedynie słuszne i godzi w polityczną poprawność

M26
wtorek, 12 stycznia 2021, 10:45

No cóż to media prywatne. Świadczą usługi. To nie są usługi publiczne. Trudno nazwać dyskryminacją w zakresie usług blokowanie polityka ceniącego sobie poparcie radykalnych osób i motywującego ich działania dążące do obalania systemu społecznego przy użyciu metod może łagodniejszych w formie ale podobnych do szturmu Pałacu Zimowego przez Czerwonych pod przywództwem Lenina.

Tweets CyberDefence24