Reklama

Biznes i Finanse

Poczta Polska przypomina: kupując prezenty w internecie nie zapomnij o VAT i cle

Fot. geralt / Pixabay
Fot. geralt / Pixabay

Kupując towary spoza UE, trzeba przygotować się na obowiązek pokrycia kosztów cła i zapłacenia podatku VAT - przypomina Poczta Polska. Dodatkowe obowiązki kupujących wynikają z wprowadzonej w lipcu regulacji na poziomie UE, która nałożyła na operatorów przesyłek (w tym Pocztę Polską) nowe obowiązki celno-podatkowe.

Dotyczą one przesyłek zawierających towary pochodzące spoza krajów UE, które odbiorcy zamawiają np. w handlu internetowym z Chin czy innych krajów, które mają nieuregulowane stosunki celno-podatkowe z krajami bloku. 

Ważne dane dotyczące przesyłek

Poczta Polska zwraca uwagę, że „w okresie przedświątecznym, kiedy liczba przesyłek obsługiwanych przez operatorów pocztowych wzrasta do rekordowych poziomów, warto zwrócić uwagę na poprawność danych określających zawartość przesyłki”. W komunikacie operatora napisano, że poprawnie wypełniona deklaracja celna umożliwia sprawniejszą obsługę przesyłek.

„Poczta Polska nie ma uprawnień do weryfikacji zawartości przesyłek, takie uprawnienia mają jedynie służby celne” - zaznacza państwowy operator. „Zgłaszając przesyłkę z towarem do procedury celno-skarbowej opieramy się na deklaracji, jej prawidłowe wypełnienie jest warunkiem sprawnej obsługi przesyłek” - dodaje Poczta Polska i wskazuje, że dotyczy to zarówno przesyłek przychodzących do Polski spoza UE, jak i paczek wysyłanych do krajów, w których będą one poddawane procedurom celno-skarbowym, np. do Wielkiej Brytanii. 

„Wszystkim nam zależy, żeby przesyłki dostarczane były w najszybszym możliwym terminie, a szczególnie w okresie przedświątecznym” - mówi cytowana w komunikacie rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek. 

Jakie deklaracje trzeba wypełnić?

Nadawcy przesyłek do krajów i terytoriów poza UE zobowiązani są do szczegółowego wymienienia zawartości w deklaracji celnej CN22 lub CN23 - czytamy w komunikacie operatora. Niezbędne jest też poświadczenie podpisem, że ich przesyłki nie zawierają żadnego niebezpiecznego przedmiotu, który byłby zabroniony przez przepisy pocztowe. Zawartość należy zadeklarować w formularzu CP72. 

Od 1 stycznia przesyłki z towarami skierowane do Poczty Amerykańskiej bez wypełnionej deklaracji celnej będą wracać do nadawców z Polski - ostrzega Poczta Polska, powołując się na Urząd Celny i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych.

Jakie cło na paczce i od jakiej wartości?

W komunikacie operator przypomina również, że nie każdy towar spoza UE traktowany jest identycznie. „Poczta dokona zgłoszenia celnego przesyłek o wartości do 1000 euro, których adresaci udzielili jej pełnomocnictwa do tej czynności” - czytamy. „W odniesieniu do przesyłek o wartości do 150 euro, spółka na mocy przepisów dysponuje pełnomocnictwem domyślnym”, z którego można zrezygnować przez oświadczenie złożone w placówce pocztowej.

„W odniesieniu do przesyłek o wartości powyżej 150 a 1000 euro, adresat może udzielić Poczcie pełnomocnictwa do działania w charakterze przedstawiciela pośredniego” - dodaje operator i tłumaczy, że przesyłki o wartości powyżej 1000 euro podlegają zgłoszeniu, dokonywanemu bezpośrednio przez adresata przesyłki lub wyznaczonego przez niego agenta celnego. 

Nowej procedurze zgłoszenia celnego nie podlegają także przesyłki zawierające towary objęte podatkiem akcyzowym - czytamy w komunikacie Poczty. W przypadku prezentów objętych akcyzą do wartości do 45 euro, wysyłanych do siebie przez osoby fizyczne, konieczne jest samodzielne dokonanie zgłoszenia celnego przez adresata przesyłki lub wyznaczonego agenta. 

Kiedy VAT a kiedy cło?

Przesyłki do 150 euro podlegają opodatkowaniu VAT, jednak są zwolnione z cła - informuje Poczta Polska. Przesyłki od 150 do 1000 euro natomiast obłożone są zarówno podatkiem VAT, jak i opłatom celnym.

Należnościom podatkowym podlegają również prezenty.

Jakie przesyłki zatrzymają służby?

Poczta przypomina, że do przesyłek stwarzających najwięcej problemów należy zaliczyć żywność, leki i suplementy diety. „Takie towary są zatrzymywane przez służby celne, a adresat otrzymuje wiadomość od Poczty Polskiej z instrukcją dalszego postępowania. Odprawa celna wstępnie zatrzymanej przesyłki może odbyć się za pośrednictwem agencji celnej, którą wybiera klient, lub samodzielnie przez odbiorcę. Warto mieć na uwadze, że skorzystanie z pomocy agencji to usługa dodatkowo płatna” - informuje Poczta w swoim komunikacie.

Ile się należy? Nie sprawdzimy tego w systemie

O tym, ile trzeba dopłacić do zamówionej przesyłki, dowiemy się odbierając ją od listonosza. Dane o należnościach celno-podatkowych nie są bowiem dostępne w systemach śledzenia przesyłek. 

Od 1 listopada 2021 roku na przesyłkach znajduje się kartka z wyliczonymi należnościami - informuje operator i dodaje, że to nie on określa wysokość należności celnych i podatkowych. Dzieje się to za pośrednictwem zgłoszenia celnego do KAS - i to właśnie ta część administracji odpowiedzialna jest za wyliczenie należności, którą trzeba dopłacić do przesyłki.

Za czynności związane z dokonaniem zgłoszenia celnego Poczta Polska pobiera opłatę w wysokości 8,50 zł. Co interesujące, opłata ta jest pobierana także wówczas, gdy nie nalicza się należności celno-podatkowych, bo VAT jest już zapłacony przez konsumenta przy zakupach do 150 euro, lub przesyłka zawiera prezent. Dlaczego? Jak tłumaczy Poczta - ze względu na fakt dokonania zgłoszenia celnego. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Kiks

    "Za czynności związane z dokonaniem zgłoszenia celnego Poczta Polska pobiera opłatę w wysokości 8,50 zł. Co interesujące, opłata ta jest pobierana także wówczas, gdy nie nalicza się należności celno-podatkowych, bo VAT jest już zapłacony przez konsumenta przy zakupach do 150 euro, lub przesyłka zawiera prezent. Dlaczego? Jak tłumaczy Poczta - ze względu na fakt dokonania zgłoszenia celnego. " Oni mają chyba ludzi za idiotów. Trzeba tak kupować, żeby omijało pocztę. Zamawiajcie do paczkomatów albo tak, żeby odprawa była w innych krajach UE. Tam opłaty nie ma.