Reklama

Social media

KE planuje zaostrzenie walki z dezinformacją wokół COVID-19

Fot. dimitrisvetsikas1969/Pixabay
Fot. dimitrisvetsikas1969/Pixabay

Facebook, Google i Twitter będą musiały sporządzać miesięczne raporty o tym jak walczą z dezinformacją związaną z COVID-19. Jest to element planów Komisji Europejskiej, które mają zostać oficjalnie ogłoszone w najbliższym czasie – informuje Politico.

Działania te, to już kolejny przejaw realizacji działań Brukseli na rzecz walki  z coraz większą liczbą operacji informacyjnych przeprowadzanych przez aktorów państwowych ale również pojawiających się w sieci coraz to kolejnych przejawów fake newsów, dezinformacji czy ofert sprzedaży fałszywych lekarstw na koronawirusa. 

Plan, który ma przedstawić KE w środę jest częścią szerszej inicjatywy, która ma na celu zwiększyć efektywność platform mediów społecznościowych do monitorowania treści online oraz eliminowania szkodliwej treści – informuje Politico powołując się na swoje źródła.

Komisja zamierza również zwrócić się z apelem o intensyfikację współpracy UE z partnerami międzynarodowymi takimi jak NATO czy grupa G7. Spodziewane jest również potępienie Rosji i Chin za celowe szerzenie dezinformacji na temat koronawirusa w celu osłabienia Zachodu.

Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej  powiedziała w czwartek w trakcie webinarium zorganizowanego przez grupą polityką Renew Europe, że nie można pozwolić, żeby państwa jak Chiny przejęły kontrolę nad przestrzenią informacyjną.  Dodatkowo podkreśliła konieczność współpracy z NATO i innymi międzynarodowymi partnerami – podkreśla Politico.

Nie jest to pierwsza inicjatywa Komisji, która ma na celu wywarcie presji na platformy mediów społecznościowych. W 2018 roku Komisja zaproponowała wprowadzenie  w celu zwalczania dezinformacji w internecie, w tym ogólnounijny kodeks postępowania w zakresie zwalczania dezinformacji, wsparcie niezależnej sieci weryfikatorów faktów oraz działania mające na celu promowanie wysokiej jakości dziennikarstwa oraz umiejętności korzystania z mediów.

Komunikat, który ma zostać opublikowany w środę będzie też powtórnie wzywał platformy mediów społecznościowych do dostosowania się do kodeku postępowania w zakresie zwalczania dezinformacji – informuje Politico. Facebook, Google i Twitter już podjęły szereg inicjatyw mających na celu eliminowanie fałszywych informacji o COVID-19 oraz promowanie danych na temat choroby przekazywanych z rzetelnych źródeł.

Niestety pomimo tych wysiłków, dezinformacja pozostaje jednym z głównych problemów. Teorie konspiracyjne łączące 5G z koronawirusem spowodowały, że na przestrzeni ostatnich kilku tygodniu do zniszczenia fizycznej infrastruktury telekomunikacyjnej. Stale powracającą narracją jest przedstawienie koronawirusa jako broni biologicznej.  Obserwuje się także stale wzrastającą aktywność podmiotów państwowych. Zastanawiające jest jak  daleko tym razem w krytyce Rosji i Chin posunie się Komisja Europejska. Wcześniej, jak donosiły media, KE miała się ugiąć pod presją chińskiego rządu i złagodzić raport o dezinformacji ws. koronawirusa.

Zaostrzenie regulacji kontroli treści zawsze będzie jednak spotykało się z oskarżeniami o cenzurę i ograniczenie wolności wypowiedzi, czyli jednej z podstawowych zasad UE. W szczególności, że część polityków z państw Wspólnoty szerzyła nieprawdziwe, niezweryfikowane informacje na temat koronawirusa  

Komentarze