Reklama

Social media

Europol uderza w serwery ISIS. Cios w propagandę Państwa Islamskiego

Fot. Wikipedia Commons/CC 4.0
Fot. Wikipedia Commons/CC 4.0

ISIS otrzymało potężny cios. Setki stron internetowych i kont w mediach społecznościowych zostały zamknięte. To skutek wspólnej operacji państw UE, Europolu i platform internetowych, która była wymierzona w serwery należące do Państwa Islamskiego.

Operacja była koordynowana przez European Union Internet Referral Unit of Europol i wspierana przez Eurojust. Uczestniczyło w niej 12 państw członkowskich UE oraz 9 platform internetowych takie jak: Google, Twitter, Instagram, Files.fm, Dropbox i Telegram. Na usuniętych stronach miały znajdować się filmy propagandowe oraz publikacje zawierające treści ekstremistyczne. Usunięto również wiele kont będących przekaźnikiem materiałów propagandowych w mediach społecznościowych. Całkowita liczba wykrytych treści miała sięgnąć 26 tys. Największą liczbę materiałów znaleziono na Telegramie, który był bardzo popularnym medium wśród terrorystów.  W ramach operacji hiszpańska Guardia Civil aresztowała w Hiszpanii podejrzanego o rozpowszechnianie tego typu treści.

W 2018 roku, wielonarodowa operacja, na czele której stało biuro Belgijskiego  Prokuratora Federalnego przy wsparciu Europolu, Eurojustu i państw członkowskich UE doprowadziło do sparaliżowania resztek stron i forów internetowych należących do ISIS. Państwo islamskie musiało od tamtego czasu polegać głównie na mediach społecznościowych oraz aplikacjach mobilnych aby dotrzeć z treściami do szerszego grona odbiorców.

Wszystkie te operacje pokazują, że zacieśniająca się współpraca pomiędzy podmiotami prywatnymi i publicznymi przynosi pożądane korzyści i jest skutecznym narzędziem do walki z terroryzmem w sieci.

Komentarze