Social media
Działajmy razem! Rusza Dzień Bezpiecznego Internetu
„Działajmy razem!” - pod takim hasłem w tym roku będzie świętowany Dzień Bezpiecznego Internetu. Z uwagi na nadzwyczajną sytuację tegoroczne obchody odbywają się głównie zdalnie i koncentrują się na wyzwaniach czasów pandemii.
W całej Polsce przyłączyło się do wydarzenia już ponad 3000 organizatorów lokalnych imprez edukacyjnych dla dzieci i młodzieży - wskazuje Państwowy Instytut Badawczy NASK, który wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę jest organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI).
Celem inicjatywy jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli oraz wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.
Konferencja online i tematyczne webinary
Dzień Bezpiecznego Internetu zainauguruje konferencja nadawana z warszawskiej Elektrowni Powiśle 9 lutego w godzinach 17:00-20:30. Ze względu na pandemię COVID-19 wydarzenie odbywa się wyłącznie online. Uczestniczyć w nim można dzięki transmisji na stronie www.dbi.pl. Wydarzenie jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji - informuje NASK. Do kogo jest adresowane? Przede wszystkim do profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz do rodziców. Wystąpienia będą dostępne również w wersji migowej.
W ramach DBI 2021 przewidziano również cykl 12 webinarów dla nauczycieli, przybliżających wykorzystanie nowych technologii w ich codziennej pracy i ułatwiających prowadzenie zdalnych lekcji. Wśród nich: spotkanie z prof. UAM dr. hab. Jackiem Pyżalskim pt. „Co (nowego) wiemy o cyberprzemocy?”, webinar o dobrostanie psychicznym uczniów w czasie pandemii organizowany przez Fundację Orange oraz webinar motywujący nauczycieli do angażowania w DBI dzieci w wieku przedszkolnym organizowany przez firmę Samsung.
Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Obecnie świętowany jest na całym świecie. W Polsce organizatorem wydarzenia od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany