Social media
Dwóch nastolatków okradło Amerykanina z bitcoinów. Rodzice trafią do sądu
Dwóch młodych mieszkańców Wielkiej Brytanii ukradło obywatelowi USA bitcoiny o wartości 800 tys. dolarów. W momencie popełnienia przestępstwa obaj złodzieje byli nieletni, ich rodzice zostali pozwani i trafią do sądu.
Cyberprzestępstwa związane z kryptowalutami stają się coraz bardziej powszechne. Niedawno Platforma Cream Finance, pozwalająca na swobodny obrót kryptowalutami, stała się celem ataku cyberprzestępców, którzy wykorzystali lukę w zabezpieczeniach cyfrowych walut. Według szacunków wykradli równowartość 29 mln dol.
Nastolatki kradną bitcoiny
Teraz okazuje się, że za cyberatakami prowadzącymi do przejęcia cyfrowej waluty stoją nie tylko wyspecjalizowane grupy hakerów.
Jak poinformował The Independent Andrew Schober, jeden z mieszkańców Kolorado pozwał rodziców dwóch brytyjskich młodzieńców, którzy, jak twierdzi, ukradli mu bitcoiny o wartości prawie 800 tys. dol. z cyfrowego portfela.
Cyberzłodzieje użyli ponoć złośliwego oprogramowania, aby przejąć 16,4 bitcoinów w styczniu 2018 roku, gdy Schober próbował przenieść swoją kryptowalutę pomiędzy wirtualnymi portfelami.
Aby wyśledzić skradzione fundusze, poszkodowany wynajął prywatnych detektywów, wydając na to ok. 10 tys. dol.
Finał przed sądem
Po tym, jak śledczy wskazali dwóch brytyjskich młodzieńców, którzy byli nieletni w czasie popełnienia przestępstwa jako sprawców kradzieży, Schober napisał do rodziców jednego z chłopców.
W swojej korespondencji z grudnia 2019 roku Schober zakomunikował, że nie podejmie działań prawnych przeciwko rodzicom młodego człowieka, jeśli skradzione fundusze zostaną zwrócone.
Po tym, jak nie otrzymał odpowiedzi na swój list, Schober złożył oficjalną skargę przeciwko Benedictowi Thompsonowi i Oliverowi Readowi oraz ich rodzicom.
W skardze Schober opisuje Thompsona i Reada jako „wykwalifikowanych programistów i studentów informatyki”, którzy stworzyli i wdrożyli złośliwe oprogramowanie, a następnie wykorzystali je do kradzieży jego 16,4 bitcoinów.
Schober twierdzi, że wirtualne waluty stanowiły około 95 proc. jego majątku netto w tym czasie i że utrata zgromadzonych środków spowodowała u niego poważne szkody natury psychicznej.
W pozwie jest mowa o tym, że Thompson i Read uderzyli za pomocą złośliwego oprogramowania, które wykorzystywało wektor ataku „Man-in-the-Middle". W efekcie Schober wierzył, że komunikuje się tylko z własnym portfelem kryptowalutowym, a dzięki złośliwemu oprogramowaniu Benedict i Oliver przechwycili i zmienili komunikację między Schoberem a blockchainem bitcoin.
Schober twierdzi, że rodzice domniemanych cyberzłodziei wiedzieli lub powinni byli wiedzieć, iż ich dzieci zaangażowały się w nielegalne nadużycia komputerowe, ale nie podjęli odpowiednich kroków.
Ani Thompson, ani Read nie zaprzeczyli oskarżeniom Schobera. Argumentują jednak, że pozew powinien zostać odrzucony, ponieważ przedawnienie kradzieży upłynęło przed datą złożenia sprawy do sądu.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany