Reklama

Social media

CERT Polska: oszustwa komputerowe i szkodliwe oprogramowanie najczęstszym cyberzagrożeniem

Zdjęcie poglądowe / fot. Pixabay
Zdjęcie poglądowe / fot. Pixabay

Od początku bieżącego roku doszło już do niemal 9,4 tys. cyberataków – wynika z danych CERT Polska. Do najczęstszych cyberzagrożeń zaliczają się oszustwa komputerowe oraz wykorzystanie złośliwego oprogramowania.

Z danych udostępnionych „Rzeczpospolitej” przez CERT Polska, które zajmuje się monitoringiem cyberzagrożeń i incydentów w Polsce wynika, że od początku roku do połowy czerwca doszło do 9333 incydentów, z czego 7733 stanowiły oszustwa komputerowe. Ich celem w dużej mierze był handel detaliczny i hurtowy. Niemal 200 ataków było próbą włamania do kont administracji publicznej.

Z 11 poważnych incydentów, aż 9 dotyczyło sektora bankowego, 1 – energetyki i 1 – ochrony zdrowia. Sporą część stanowiły ataki na administrację publiczną – było ich 148, stanowiły obraźliwe i nielegalne treści.

W środę o godzinie 9 odbędzie się niejawne posiedzenie Sejmu w sprawie cyberataków. Spotkanie odbędzie się na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, który zwrócił się w poniedziałek wieczorem do marszałek Elżbiety Witek w tej kwestii. Podczas posiedzenia szef rządu przedstawi informacje i wyjaśnienia dotyczące ostatnich cyberataków.

image

Reklama

Komentarze

    Reklama