Biznes i Finanse
Atak ransomware może nastąpić w każdej chwili
Ilość ataków ransomware rośnie i będzie rosnąć w najbliższych latach. To czy będziemy przygotowani na zagrożenie zależy tylko od nas.
„Twoje dane komputerowe zostały zaszyfrowane. Aby je odzyskać, musisz zapłacić”. Tego typu wiadomość – informującą, że padliśmy ofiarą ataku ransomware’owego – może otrzymać każdy. - Na ataki ransomware’owe jesteśmy narażeni wszędzie. Kod wirusów może być podpinany nawet pod zwykłe reklamy na legalnie działających stronach. Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na mejle oraz linki, w które klikamy – mówi Wojciech Chmielewski, ekspert firmy Engave.
Tego typu wirusy po zainstalowaniu na komputerze szyfrują dane należące do użytkownika. Wirus zostawia na komputerze wiadomość tekstową z której ofiara dowiaduje się, co musi zrobić, by uzyskać klucz dostępu do swoich danych. Zazwyczaj chodzi o wpłatę na konto hakera.
Ataki ransomware’owe są szczególnie niebezpieczne dla firm. Jeśli nie mają one kopii zapasowych, w przypadku utraty danych nie są w stanie przez jakiś czas normalnie funkcjonować, co może doprowadzić do wypadnięcia z rynku, a nawet upadłości. Jedynym wyjściem wydaje się zapłacenie okupu, co jest oczywiście bardzo kosztowne. Co więc można zrobić?
- Pracodawcy powinni zadbać, aby wszystkie komputery firmowe były dobrze zabezpieczone, a pracownicy – przeszkoleni. Poza tym trzeba zainwestować w antywirusy, oprogramowanie antyspamowe w poczcie, blokery reklam i przede wszystkim kopie zapasowe wszystkich krytycznych danych – radzi rozmówca.
W przypadku ataku typu ransomware nie należy panikować, tylko kalkulować na chłodno, jakie posiadamy możliwości odzyskania danych. Czy mamy kopię zapasową danych lub jesteśmy w stanie samodzielnie je odzyskać? Niektóre darmowe narzędzia udostępniają możliwość odszyfrowania plików zaatakowanych przez ransomware, To sprawdza się jedynie w przypadku prostych kryptolockerów, których klucze szyfrujące nie są zbyt zaawansowane. Takie rozwiązanie oczywiście nie zawsze się uda wprowadzić w życie. - Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak zapłacić. To ostatnia szansa na odzyskanie danych – stwierdza ekspert.
Źródło: infowire.pl
Czytaj też: Gwałtownie rośnie liczba ataków DDoS