Polityka i prawo
Asseco stworzy cyfrową bibliotekę danych dla MON
Każdego roku polska armia wytwarza terabajty cyfrowych danych m.in. na potrzeby kartografii wojskowej. Dlatego tak kluczowe jest posiadanie przez nią centralnego repozytorium danych, z którego będą korzystać wszystkie jednostki podlegające Ministerstwu Obrony Narodowej. Taką funkcję ma pełnić nowy system informatyczny – Geoserwer 2, który dostarczy Asseco Poland w ramach podpisanej umowy z Wojskowym Centrum Geograficznym. Nowy serwer będzie pełnił rolę centralnego, cyfrowego katalogu danych geograficznych, także tych archiwalnych. Dzięki temu każdy z współpracujących z nim systemów zyska dostęp do tych samych informacji.
Nowa inwestycja Ministerstwa Obrony Narodowej jest częścią planu modernizacji polskiej armii w obszarze systemów wsparcia dowodzenia i rozpoznania. W ramach podpisanej umowy, Asseco Poland dostarczy oprogramowanie oraz sprzęt, a także przeprowadzi niezbędne szkolenia dla pracowników Wojskowego Centrum Geograficznego. Odpowiada ono, m.in. za zbieranie i przetwarzanie informacji o terenie, opracowywanie map cyfrowych i papierowych oraz prowadzenie prac geodezyjnych. Wdrożenie nowego systemu zapewni jednostkom polskiej armii dostęp do aktualnej i precyzyjnej informacji o przestrzeni geograficznej, w której będą prowadzone działania operacyjne wojska. Docelowo Geoserwer 2 ma zapewnić efektywną prace dla blisko 500 jego użytkowników. Przewidywany czas wdrożenia to ostatni kwartał 2018 roku.
Postępowanie na Geoserwer 2 było jedynym dużym przetargiem na system IT, rozstrzygniętym przez Inspektorat Uzbrojenia w tym roku. To dla nas duże wyróżnienie oraz potwierdzenie kompetencji Asseco, jako dostawcy zaawansowanych rozwiązań informatycznych dla służb mundurowych. Warto też podkreślić, że Asseco jest jedyną polską firmą, która posiada gotowy system analizy obrazowej (SAO), który będzie mógł współpracować także z Geoserwerem 2
Asseco Poland jest dostawcą rozwiązań dla polskich służb mundurowych, instytucji i agencji NATO (JFTC, JWC, JALLC, ACT, NSPA, IMS, NCIA) oraz EU (FRONTEX, ESA i EDA). Spółka spełnia najwyższe standardy ochrony danych oraz przepływu tajnych informacji. Jest pierwszym i jedynym polskim producentem oprogramowania, który dołączył do elitarnej grupy firm, posiadających jednostki organizacyjne z prestiżowym certyfikatem CMMI-3. Dzięki temu może skutecznie konkurować nie tylko w Polsce, ale także na międzynarodowych rynkach.
Czytaj też: Asseco o cyberbezpieczeństwie w Izraelu