Asseco stworzy cyfrową bibliotekę danych dla MON

5 grudnia 2017, 17:15

Każdego roku polska armia wytwarza terabajty cyfrowych danych m.in. na potrzeby kartografii wojskowej. Dlatego tak kluczowe jest posiadanie przez nią centralnego repozytorium danych, z którego będą korzystać wszystkie jednostki podlegające Ministerstwu Obrony Narodowej. Taką funkcję ma pełnić nowy system informatyczny – Geoserwer 2, który dostarczy Asseco Poland w ramach podpisanej umowy z Wojskowym Centrum Geograficznym. Nowy serwer będzie pełnił rolę centralnego, cyfrowego katalogu danych geograficznych, także tych archiwalnych. Dzięki temu każdy z współpracujących z nim systemów zyska dostęp do tych samych informacji. 

Nowa inwestycja Ministerstwa Obrony Narodowej jest częścią planu modernizacji polskiej armii w obszarze systemów wsparcia dowodzenia i rozpoznania. W ramach podpisanej umowy, Asseco Poland dostarczy oprogramowanie oraz sprzęt, a także przeprowadzi niezbędne szkolenia dla pracowników Wojskowego Centrum Geograficznego. Odpowiada ono, m.in. za zbieranie i przetwarzanie informacji o terenie, opracowywanie map cyfrowych i papierowych oraz prowadzenie prac geodezyjnych. Wdrożenie nowego systemu zapewni jednostkom polskiej armii dostęp do aktualnej i precyzyjnej informacji o przestrzeni geograficznej, w której będą prowadzone działania operacyjne wojska. Docelowo Geoserwer 2 ma zapewnić efektywną prace dla blisko 500 jego użytkowników. Przewidywany czas wdrożenia to ostatni kwartał 2018 roku.

Postępowanie na Geoserwer 2 było jedynym dużym przetargiem na system IT, rozstrzygniętym przez Inspektorat Uzbrojenia w tym roku. To dla nas duże wyróżnienie oraz potwierdzenie kompetencji Asseco, jako dostawcy zaawansowanych rozwiązań informatycznych dla służb mundurowych. Warto też podkreślić, że Asseco jest jedyną polską firmą, która posiada gotowy system analizy obrazowej (SAO), który będzie mógł współpracować także z Geoserwerem 2

Zdzisław Wiater - Dyrektor Obszaru Wojskowego, Asseco Poland

Asseco Poland jest dostawcą rozwiązań dla polskich służb mundurowych, instytucji i agencji NATO (JFTC, JWC, JALLC, ACT, NSPA, IMS, NCIA) oraz EU (FRONTEX, ESA i EDA). Spółka spełnia najwyższe standardy ochrony danych oraz przepływu tajnych informacji. Jest pierwszym i jedynym polskim producentem oprogramowania, który dołączył do elitarnej grupy firm, posiadających jednostki organizacyjne z prestiżowym certyfikatem CMMI-3. Dzięki temu może skutecznie konkurować nie tylko w Polsce, ale także na międzynarodowych rynkach.

Czytaj też:  Asseco o cyberbezpieczeństwie w Izraelu

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
TowariszczJacho
wtorek, 5 grudnia 2017, 21:58

Asseco czyli Prokom Bis - gdzie Pan Krauze otrzymał w zeszłym roku 700MLN PLN ... a teraz wraca na garnuszek kontraktów Państwowych ... czyli "komuno wróć"... jedyny "co się na tym zna ..." kpina ... szkoda, że nie jest znana wartość kontraktu - a z terminowością jak zwykle będzie na bakier ? Jeśli jedyny dostawca takich rozwiązań to dlaczego jest mowa o jakimkolwiek przetargu ... z jednym oferentem ... to jakaś kolejna kpina ... tylko ciekawe za jaką kwotę ...

Adam
środa, 6 grudnia 2017, 11:39

Ciekawe czy stażyści, którzy to będą pisać już zostali znalezieni na pierwszych rocznikach studiów xD

Faninformatyzacji
środa, 6 grudnia 2017, 14:57

Czemu mój komentarz dotyczący działalności Asseco został ocenzurowany? Zawierał mój komentarz suche fakty i dane liczbowe nic więcej.

ubawiony
wtorek, 5 grudnia 2017, 18:25

Buchachacha! Jako przymusowy użytkownik ZUSowskiego Płatnika przez nich napisanego nie wierzę w ani jedno pochlebne słowo o tej firmie!

Faninformatyzacji
wtorek, 5 grudnia 2017, 18:03

Korzystam ( niestety - przymusowo ) z programu firmy Asseco. Obecna wersja nosi numer 5.8.5.18488 dla niezorientowanych: 5851 słownie: pięć tysięcy osiemset pięćdziesiąt jeden. Aktualizacja to najmniej 10 minut ( były i po 2 dni roboty gdy były wadliwe ) bez uprzedzenia potrafią zmienić wszystko łącznie z układem stron i nazwami zakładek.

Tweets CyberDefence24