Reklama

Armia i Służby

Zarządzanie polem walki. Wojsko Polskie z innowacyjnymi narzędziami

DKWOC
Warsztaty poświęcone funkcjonowaniu oprogramowania klasy BMS. Ujęcie z nagrania DKWOC.
Autor. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (@CyberWojska)/Twitter

Informatycy polskich cyberwojsk stworzyli innowacyjne rozwiązania wspierające działania z zakresu zarządzania polem walki. Jedno z nich przeznaczone jest do wymiany informacji między systemami o różnych klauzulach tajności. 

Reklama

W dniach 13-23 lutego br. odbyły się warsztaty łączności, których głównym wątkiem tematycznym było działanie oprogramowania klasy BMS, czyli Systemów Zarządzania Polem Walki. Wydarzenie miało miejsce na terenie 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach przez Zarząd Kierowania i Dowodzenia P-6 SG WP – podaje Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). 

Reklama

„Ich celem (warsztatów – red.) było przedstawienie potencjału oraz stopnia zaawansowania realizacji prac przez przemysł i resort Obrony Narodowej w obszarze sanityzacji danych, możliwości wykorzystania i współpracy z bramami międzysystemowymi oraz zapoznanie ze stopniem realizacji kluczowych funkcjonalności oprogramowania klasy BMS” – czytamy w komunikacie do sprawy. 

W wydarzeniu wzięły udział podmioty podległe MON oraz producenci (krajowi i zagraniczni) oprogramowania klasy BMS i bram międzysystemowych. 

Reklama

Czytaj też

Wsparcie teleinformatyczne dla działań bojowych

Podczas warsztatów polskie cyberwojska zaprezentowały dwa „innowacyjne rozwiązania programistyczne”, które zostały stworzone przez informatyków DKWOC. 

Pierwszym z nich jest System Informatyczny Monitorowania Geograficznego Położenia Obiektów SI MGPO GPS. Służy on do udzielania wsparcia teleinformatycznego dla prowadzonych działań bojowych z poziomu taktycznego. Rozwiązanie jest „z powodzeniem wdrażane na wielu platformach bojowych Sił Zbrojnych RP”. 

Czytaj też

Narzędzie wymiany informacji

Drugim są prototypowe Bramy Połączeń Międzysystemowych. Ich przeznaczeniem jest wymiana informacji między systemami o różnych klauzulach tajności. 

„Prezentowana brama skutecznie realizuje funkcje filtracji, walidacji i sanityzacji przesyłanych informacji dla wybranych protokołów wymiany informacji zgodnie ze standardami NATO” – podkreśla DKWOC, którego specjaliści opracowali rozwiązanie.

Zachęcamy do oglądnięcia naszego ekskluzywnego wideo z płk Łukaszem Jędrzejczakiem, Zastępcą Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Motywem przewodnim rozmowy jest wojna w Ukrainie, potencjał Rosji oraz zagrożenia dla Polski:

YouTube cover video

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (2)

  1. Był czas_3 dekady

    Co z BMSami do KTO Rosomak? Ktoś coś wie?

  2. PT14

    Obejrzeć, nie oglądnąć.

Reklama