Armia i Służby
Żaryn o dezinformacji: Były dwie kampanie informacyjne wymierzone w Ukrainę
Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra-koordynatora służb specjalnych, przekazał PAP, że w ostatnim czasie odnotowano dwie kampanie informacyjne wymierzone w Ukrainę. Znaczący udział w nich miały grupy zaangażowane w dezinformację antyszczepionkową – dodał.
Jak zaznaczył Stanisław Żaryn, w ostatnich tygodniach prowadzono w polskiej przestrzeni informacyjnej dwie kampanie wymierzone w Ukrainę.
"Pierwszą z nich identyfikowano w dniach 14-16 lutego. W tym czasie obserwowano stymulowaną debatę dotyczącą sytuacji międzynarodowej oraz przyjmowania uchodźców z Ukrainy" – podał na Twitterze.
Czytaj też
Rzecznik dodał też, że "kolejna fala działań informacyjnych prowadzona była w oparciu o agresywne tezy i była znacznie intensywniejsza. Jej szczyt przypadł na 21-23 lutego".
Jak wyjaśnił Stanisław Żaryn, badanie treści tych przekazów "wskazuje na dominację narracji ostrzegającej przed angażowaniem się na rzecz Ukrainy w przypadku ataku Rosji".
"Analiza kanałów informacyjnych i podmiotów zaangażowanych w opisane kampanie wskazuje na znaczący udział w tych działaniach podmiotów aktywnie zaangażowanych w dezinformację antyszczepionkową" - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
Dezinformacja w celu usprawiedliwienia wojny
Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, propaganda Kremla opiera się na kłamstwach usprawiedliwiających wojnę z Ukrainą. Tego typu działalność w internecie jest szkodliwa, ale zdaniem właścicieli platform społecznościowych - z pewnych powodów powinna być zachowana - jako dowód dla przyszłych pokoleń.
Operacje informacyjne prowadzone lub zlecone przez Moskwę były, są i będą przedmiotem wielu badań oraz analiz. To powszechny temat w przestrzeni publicznej, a zagrożenia, jakie się z nimi wiążą, silnie oddziałują na społeczeństwo.
Czytaj też
Kampanie dezinformacyjne z biegiem czasu zmieniają się, dostosowując do występujących okoliczności i czasu. Warto odnotować, że operacje ze strony Rosji skupiają się na problemach bieżących. Nic dziwnego, że oprócz działań konwencjonalnych oraz ofensywy w cyberprzestrzeni Moskwa agresję wobec Ukrainy prowadzi również w infosferze. Operacje informacyjne i psychologiczne od dawna znajdują się w arsenale działania Kremla.
Oczywiste jest, że tego typu kampanie wpływu towarzyszą eskalacji konfliktu zbrojnego u naszego wschodniego sąsiada. Ukierunkowane są przede wszystkim na sportretowanie Ukrainy jako państwa-agresora, kraju nacjonalistycznego, naruszającego prawa człowieka ludności rosyjskojęzycznej.
JR/ PAP
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.