Reklama

Armia i Służby

Wpływ zmian klimatu na operacje wojskowe. NATO chce odkryć tajemnicę dzięki AI

Fot. NATO/Facebook
Fot. NATO/Facebook

NATO inwestuje w sztuczną inteligencję, aby korzystać z autonomicznych urządzeń przeznaczonych do badania wpływu topniejących lodowców na operacje wojskowe. Działania te wpisują się w założenia agendy NATO 2030.

NATO kontynuuje inwestycje w rozwijanie autonomicznych systemów i urządzeń, sztucznej inteligencji oraz Big Data, aby za pomocą nowoczesnych technologii zrozumieć, jaki wpływ ma  topniejący lód na Oceanie Arktycznym na planowanie i prowadzenie operacji militarnych w północnej części globu.

Naukowcy Centrum Badań i Eksperymentów Morskich NATO (CMRE) chcą wykorzystać autonomiczne podwodne pojazdy (ang. autonomous underwater vehicles  – AUV), aby w ten sposób zagwarantować sobie nieprzerwany dostęp do próbek materiałów (m.in. fragmentów lodowców), pochodzących z Arktyki.

Inwestycje w sztuczną inteligencję mają przełożyć się na rozwój nowoczesnych systemów, które będą działały przez dłuższy czas w zmieniających się warunkach i środowisku.

NATO musi poprawić swoje zdolności

Catherine Warner, dyrektor CMRE podczas wirtualnego spotkania z dziennikarzami podkreśliła, że NATO musi poprawić swoje zdolności w zakresie autonomii i sztucznej inteligencji.

Jak wskazała, chodzi o opracowanie takich systemów i urządzeń, które w przypadku wystąpienia zakłóceń lub problemów w ich działaniu same potrafiłyby zidentyfikować, że „coś jest nie tak” i przesłać odpowiednie informacje do specjalistycznego centrum, aby eksperci mogli naprawić usterkę zdalnie (tego typu rozwiązanie zastosowano w łaziku wysłanym na Marsa).

Nowe wyzwania dla obronności

CMRE posiada ponad 50-letnie doświadczenie w badaniu wód morskich i oceanów oraz technologii używanej w tym obszarze. Obecnie Centrum odgrywa istotną rolę w ramach realizacji agendy NATO 2030, według której Sojusz ma stać się wiodącą organizacją międzynarodową rozumiejącą i dostosowująca się do zmian klimatycznych, oddziałujących na sferę bezpieczeństwa.

W ostatnich latach NATO-wskie Centrum odnotowało poważne zmiany w charakterystyce oceanów. W ciągu około trzech dekad środowisko znacznie się przekształciło, co zdaniem Catherine Warner wpłynęło na powstanie nowych wyzwań geopolitycznych i w obszarze obronności w tym regionie.

Działania Rosji przykuwają uwagę

Co więcej, zainteresowanie tym obszarem wśród państw stale rośnie. Mowa tu przede wszystkim o Stanach Zjednoczonych, Rosji oraz Chinach. Taki stan rzeczy potwierdza m.in. zwiększenie inwestycji wojskowych w tej części świata. W szczególności rozszerzenie aktywności Kremla przykuło uwagę NATO.

Przykładowo, Moskwa rozpoczęła układanie podwodnych światłowodów, biegnących przez Arktykę, aby poprawić jakość sieci na dalekiej północy, gdzie rozszerzono obecność rosyjskiego wojska.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, projekt o wartości 889 mln dolarów będzie całkowicie finansowany przez państwo i powinien zostać ukończony w 2026 roku. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 


image
Fot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. mors Wally

    Wody nigdy nie zabraknie, bo na planecie Ziemia jest w obiegu zamkniętym, co wyparuje to spadnie, tylko zależy gdzie. AI zajmie się właśnie tym, na miejscu meteorologów, jeśli miałbym 30 lat, to szukałbym nowej pracy. Biedny Wally przysnął na oderwanej krze i dopłynął, aż do Anglii, ale ludzie mu pomagają, on jednak chyba czuje się samotny.

Reklama