Armia i Służby
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni: 2022 r. ujawnił wrażliwe punkty cyberbezpieczeństwa [PODSUMOWANIE ROKU]
„Niewątpliwie rok 2022, a zwłaszcza agresja Rosji na Ukrainę ujawniły wrażliwe punkty międzynarodowego cyberbezpieczeństwa na szeroką skalę” - wskazuje Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w podsumowaniu 2022 roku.
Zapytaliśmy ekspertów z branży cyberbezpieczeństwa o najważniejsze wydarzenia i wnioski z mijającego 2022 roku. Na łamach CyberDefence24 będziemy dzielili się podsumowaniami, które przygotowali dla nas specjaliści w swoich dziedzinach. Odpowiedzi udzieliło nam Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Ostatni rok w branży cyberbezpieczeństwa był...
2022 rok był zdecydowanie okresem pełnym wyzwań dla specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Sytuacja w Ukrainie spowodowała wzrost aktywności hakerskiej wśród grup APT, powiązanych z wrogimi państwami oraz cyberprzestępców i haktywistów zarówno na świecie, jak i w polskiej cyberprzestrzeni.
Największym wyzwaniem dla branży cyberbezpieczeństwa w Polsce było...
Radzenie sobie ze skutkami kumulacji sytuacji post-pandemicznej oraz wojny ukraińskiej, a co za tym idzie - wzrost przeprowadzanych ataków phishingowych w sektorze państwowym i prywatnym oraz ataków na systemy IT, wchodzące w skład infrastruktury krytycznej państwa.
Największym wyzwaniem dla branży cyberbezpieczeństwa na świecie było...
Niewątpliwie rok 2022, a zwłaszcza agresja Rosji na Ukrainę ujawniły wrażliwe punkty międzynarodowego cyberbezpieczeństwa na szeroką skalę. Byliśmy świadkami zintensyfikowanych ataków na administrację publiczną, banki, strony rządowe, szpitale, infrastrukturę krytyczną oraz licznych włamań na skrzynki pocztowe. Bez wątpienia największym wyzwaniem dla branży cyberbezpieczeństwa było stawienie czoła atakom hakerskim o niespotykanej dotąd skali.
Z jakimi największymi problemami zmagał się cyberświat w 2022 roku?
Jednym z głównych problemów było rozpowszechnienie się zjawiska dezinformacji na masową skalę. Do tego również przyczyniła się wojna na Ukrainie. Szybkość rozpowszechniania się fake newsów - zwłaszcza w social mediach, była sześciokrotnie wyższa niż prawdziwych informacji. Nieprawdziwe i niezweryfikowane informacje są społecznie szkodliwe i niosą ze sobą realne zagrożenie, a ostatni rok pokazał, że w dalszym ciągu należy pracować nad umiejętnością weryfikowania źródeł informacji przez społeczeństwo.
TOP 3 wydarzeń pod względem znaczenia w 2022 w odniesieniu do domeny cyber to…
- Wykorzystanie cyberprzestrzeni, jako obszaru działań wojennych, równolegle z działaniami kinetycznymi w Ukrainie;
- Przeprowadzane cyberataki przeciwko Federacji Rosyjskiej przez zjednoczoną wielonarodową społeczność haktywistów, takich jak Anonymous po wybuchu wojny;
- W Polsce: utworzenie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Co zmieniła wojna z perspektywy cyberprzestrzeni?
Wojna w Ukrainie potwierdziła kluczowe znaczenie cyberprzestrzeni w prowadzeniu działań wojennych oraz przyczyniła się do zmiany kierunku oddziaływania cyberataków. Skutkiem zmiany jest znaczący wzrost cyberataków przeprowadzanych przeciwko infrastrukturze krytycznej (bez konsekwencji) nie tylko państwa ukraińskiego, ale również państw aktywnie ją wspierających.
Jakie najważniejsze trendy wskazaliby państwo na nadchodzący 2023 rok?
- Proaktywne działanie we wdrażaniu środków zapewniających cyberbezpieczeństwo – krok przed cybeprzestępcami i ich modyfikowanymi TTPs;
- Wzrost ataków na łańcuch dostaw oprogramowania/usług i związanych z tym rozwiązań;
- Wzrost zagrożeń urządzeń mobilnych, związanych z ich powszechnym wykorzystaniem w codziennej działalności służbowej i prywatnej;
- Zapewnienie bezpieczeństwa rozwiązaniom chmurowym;
- Cyberhigiena i świadomość użytkowników jako pierwsza linia obrony systemów teleinformatycznych;
- Upowszechnienie modelu działania cyberprzestępców - Ransomware as a Service;
- Tendencja wzrostowa zapotrzebowania na ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].