Reklama

Armia i Służby

Fedorow: „Wojna w Ukrainie pokazuje jak słaba jest Rosja”

Autor. Defence of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

„Mity o cyberpotędze Rosji, to tylko mity. Wojna w Ukrainie pokazuje, jak Rosja jest słaba w cyberprzestrzeni” - stwierdził Mychajło Fedorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy. Jak deklaruje, jego kraj nigdy nie zaatakował jako pierwszy. 

Reklama

Podczas konferencji Cybersec 2022 w Katowicach wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow otrzymał nagrodę European Cybersec Award 2022 za – jak podkreśliła Izabela Albrycht, szefowa CYBERSEC Programme Committee – budowanie cyberpotęgi swojego kraju i walkę przeciwko Rosji.

Reklama

„Jestem bardzo wdzięczny. To ważne nie tylko dla mnie, ale tysięcy wolontariuszy, którzy nieustannie pracują na rzecz naszego kraju” – skomentował przyznanie nagrody wicepremier Ukrainy. 

Autor. CyberDefence24.pl

Mychajło Fedorow jednoznacznie podkreślił, że nasz wschodni sąsiad zmaga się zarówno z konwencjonalnymi atakami, ale także cyberatakami. „Cyberprzestrzeń jest częścią naszych wysiłków obronnych. Bronimy się we wszystkich frontach” – zaznaczył minister transformacji cyfrowej Ukrainy. 

Reklama

Czytaj też

Mit o Rosji

Według przedstawiciela rządu w Kijowie mit o rosyjskiej cyberpotędze to tylko mit, co doskonale pokazuje wojna za naszymi granicami. Jak zaznaczył, Ukraina jest nieustannie atakowana, a teraz te wrogie działania są jeszcze silniejsze, intensywniejsze. „Wojna trwa od 3 miesięcy i co najmniej 3 grupy rosyjskich hakerów przeprowadziło setki cyberataków na infrastrukturę krytyczną Ukrainy” – wskazał. 

Mity o cyberpotędze Rosji, to tylko mity. Wojna w Ukrainie pokazuje, jak Rosja jest słaba w cyberprzestrzeni.
Mychajło Fedorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy

Ukraina broni się, lecz nie atakuje

Mychajło Fedorow deklaruje, że jego kraj „nigdy nie zaatakował” jako pierwszy. Działania Kijowa są skupione na obronie i reakcji na wrogie kampanie.

„Cyberwojna brzmi jak science fiction, lecz teraz ma miejsce. Oznacza ona wykorzystanie >>takich a nie innych rozwiązań<<. Nie mogę obecnie zdradzać szczegółów. Podzielimy się nimi, gdy Rosja już przegra tę wojnę” – podkreślił wicepremier Ukrainy. 

Czytaj też

„Brutalna agresja Rosji”

Podczas otwarcia konferencji Cybersec 2022 słowo do uczestników skierował Prezydent RP Andrzej Duda. W specjalnym liście sytuację w Ukrainie określił w sposób jednoznaczny i stanowczy: „To brutalna agresja Rosji”. 

Żadne państwo nie jest w stanie samodzielnie stawić czoła autorytarnym państwom.
Andrzej Duda, Prezydent RP

Głowa państwa przypominała, że cyberprzestrzeń jest bardzo ważną domeną funkcjonowania państwa i obywateli. „Strategia Bezpieczeństwa Narodowego wskazuje, że cyberbezpieczeństwo zajmuje ważne miejsce” – zaznaczył Andrzej Duda. 

Dodał, że dokument ten przewiduje wzmacnianie działań na rzecz m.in. rozwijania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, podniesienia odporności na cyberzagrożenia, a także promowania wiedzy i dobrych praktyk. W tym kontekście podkreślił znaczenie utworzenia WOC i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach Polskiej Policji.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama