Walki w obwodzie kurskim. Fałszywe dane o poległych Polakach

Autor. Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa)/X
Pojawiły się statystyki dotyczące poległych najemników na Ukrainie. Większość zabitych w obwodzie kurskim mają stanowić Polacy. Rosyjska propaganda rozsiewa fake newsy nie bez powodu.
Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji ostrzega przed pojawiającymi się w przestrzeni publicznej fałszywymi informacjami na temat liczby najemników poległych w obwodzie kurskim.
Fake news o poległych Polakach na Ukrainie
W propagandowych materiałach przedstawiane są dane, według których od lata 2024 r. miało zginąć blisko 4,8 tys. osób pochodzących z Polski, Gruzji, Kolumbii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Australii oraz Japonii. Większość poległych w regionie miała pochodzić z naszego kraju.
Badania, których nie było
Rosyjskie źródła powołują się na niemiecką platformę, która zajmuje się zbieraniem i prezentowaniem statystyk.
„W praktyce firma nie przeprowadziła tego typu badań, a na jej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych nie ma żadnych informacji” – wskazuje Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji.
Wojna na Ukrainie. Rosja się tłumaczy
Nasi wschodni sąsiedzi tłumaczą, że celem fake newsów o takiej treści jest budowanie przekonania u odbiorców, że Rosja znajduje się w stanie wojny „z całym światem”. Dodatkowo, narracje często służą do usprawiedliwienia agresywnej polityki Putina.
Kreml wykorzystuje dezinformację o zagranicznych najemnikach na Ukrainie, aby wytłumaczyć społeczeństwu, dlaczego wojna trwa tak długo, pomimo że wróg dysponuje mniejszą armią.
Rosyjska propaganda o Polsce
Moskwa nie bez powodu podkreśla w swoich przekazach, że wśród rzekomo poległych najemników największą część stanowią Polacy. W ten sposób Rosja chce pokazać, że nasz kraj znajduje się w bardzo bliskich relacjach z Kijowem, a przez to stanowi zagrożenie. Propaganda próbuje fałszywie wciągnąć RP w wojnę, prezentując zakłamaną rzeczywistość.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:redakcja@cyberdefence24.pl.
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany