Reklama

Armia i Służby

Ukrainiec po stronie Rosji. FSB zwerbowało go przez komunikator

ukraina wojna
Fot. Euromaidan Press (@EuromaidanPress)/Twitter / SBU/ssu.gov.ua

Telegram posłużył FSB do zwerbowania Ukraińca, który przekazywał Rosjanom informacje o m.in. ulokowaniu sił obrońców w obwodzie zaporoskim. Mężczyzna miał problemy z hazardem, co wykorzystały specsłużby Putina. 

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymali mieszkańca Zaporoża, który działał po stronie Rosji. Mężczyzna został zwerbowany przez FSB, a konkretnie przez jednego z członków specsłużby Putina. W jaki sposób?

Zatrzymany był hazardzistą. Miał poważne problemy finansowe, a przez to stał się podatny na „oferty” Rosjan. Specsłużby Putina wykorzystały ten fakt. Mężczyzna skusił się na możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. 

Czytaj też

Przez Telegram

Do kontaktu z mieszkańcem Zaporoża FSB wykorzystało jeden z popularnych komunikatorów. Mowa o Telegramie w wersji na Androida. SBU przejęło i udostępniło zapis rozmowy.

fsb telegram
Fragment rozmowy zatrzymanego z członkiem FSB na Telegramie, udostępniony przez SBU.
Fot. SBU/ssu.gov.ua

Ujawnione screeny pokazują, że zatrzymanemu zależało na tym, aby jak najszybciej zdobyć pieniądze. Z tego względu tak wysoka jego aktywność w rozmowie z członkiem FSB. 

Podstawa do ostrzału

Mężczyzna przekazywał siłom okupanta informacje, na podstawie których następnie siły Putina dokonywały ostrzałupołudniowo-wschodnich pozycji ukraińskiej armii. 

Rosyjskie służby specjalne były w szczególności zainteresowane rozmieszczeniem jednostek obronnych w obwodzie dniepropietrowskim i zaporoskim. Chciały także wiedzieć, gdzie znajdują się obiekty  infrastruktury krytycznej

Co ciekawe, zatrzymany po jednym z rosyjskich nalotów na most w obwodzie zaporoskim osobiście sprawdził dokładność trafienia, a następnie przekazał wrogom współrzędne potrzebne do przeprowadzenia drugiego uderzenia. 

Czytaj też

Akcja SBU

Przedstawiciel FSB chciał spotkać się z informatorem w tymczasowo okupowanym Chersoniu w celu przekazania mu pieniędzy. Zatrzymany liczył, że otrzyma ok. 20 tys. hrywien. 

SBU jednak zatrzymało „zdrajcę”, gdy próbował przedostać się na terytorium nie będące obecnie pod kontrolą Ukrainy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze (2)

  1. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

    Nisko wycenił swój kraj...

  2. [email protected]

    Jechalem ostanio pociagiem z babciami z Ukainy i zesmy rozmwaiali o wojnie (na spokojnie bez ocen) Troszke narzkaly, jedna sie poplakala nawet, Ale w pewnym momencie jedna mowi "A w Donbasie Rosjnie rozdaja swoje paszporty, sluszlas? ja to bym wziela". Potem znowu narzekaly na wojne. Wniosek - nie jest to tak propsto jak u nas sie mowi - wsztscy przeciwko Rosji itp. Zrszta CI burmistrzowie wladz lokalnych co przechdza na strone Rosji sa dowodem (nawet jelsi potem sa na nich zamachy bombow)