Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Operacja rosyjskich specsłużb. SBU odparło cyberatak na telewizję

pilot tv
Autor. www.rawpixel.com/CC0

Służba Bezpieczeństwa Ukraina (SBU) odparła wrogie cyberdziałania wymierzone w lokalną telewizję. Za operacją mają stać rosyjskie służby specjalne.

Reklama

Cyberspecjaliści SBU zidentyfikowali, a następnie zablokowali próby włamania do ukraińskich kanałów telewizyjnych. Jak wskazano w komunikacie , cyberataki były prowadzone przez służby specjalne Rosji.

Reklama

SBU zwraca uwagę, że siły Putina próbowały wykorzystać TV do prowadzenia „destrukcyjnych operacji informacyjnych” w przeddzień Dnia Konstytucji na Ukrainie.

Czytaj też

Według Służby, prorosyjscy hakerzy próbowali uzyskać dostęp do strumienia transmisji na żywo, kanału informacyjnego live i poszczególnych komputerów pracowników stacji, na których to tworzone są materiały do emisji. „Takie próby mogą się powtórzyć” – ostrzega SBU. Jak dodaje: „cyberataki są częścią wysiłków Kremla, by oddziaływać na ukraińską infosferę, rozpowszechniać fałszywe treści i prowadzić wojnę hybrydową”.

Reklama

Czytaj też

Nie zawsze jednak udaje się odpierać wrogie działania. Jak informowaliśmy, na początku czerwca br. Rosji udało się wyemitować w ukraińskich kanałach telewizyjnych prokremlowską propagandę. Zdaniem Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy, hakerom najwyraźniej udało się uzyskać nieautoryzowany dostęp do węzła CDN (Content Delivery Network) i przekierować ruch”.

Włamanie do TV Republika i Radia Szczecin

W ostatnim czasie również w naszym kraju prowadzono operację mającą na celu propagowanie prorosyjskiej narracji. 24 czerwca br. opisywaliśmy przypadek opublikowania na stronach Radia Szczecin i TV Republika fake newsów dotyczące użycia przez wojsko broni radioaktywnej w Drawsku.

Udostępnienie fałszywych treści na witrynach było możliwe dzięki włamaniu się do wskazanych mediów. Jak ocenił Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych: „To typowy sposób oddziaływania służb specjalnych Federacji Rosyjskiej na przestrzeń informacyjną w Polsce”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama