Reklama

Armia i Służby

nowa kachowka tama rosja atak powódź

Tama w Nowej Kachowce. Akcja ratunkowa utrudniona

Od wysadzenia tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce minął ponad tydzień. Cały czas trwa akcja ratunkowa na zalanych terenach. Niesienie pomocy utrudniają nie tylko rosyjskie działania.

Reklama

W ubiegłym tygodniu doszło do wysadzenia tamy w Nowej Kachowce (zlokalizowanej na Dnieprze), która służyła zasilaniu elektrowni wodnej oraz gromadzeniu wody pitnej na potrzeby Krymu oraz południowej części obwodu chersońskiego. Po incydencie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a Rosjan po raz kolejny nazwał terrorystami. 

Reklama
Reklama

Z kolei szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba ocenił, że „to odrażająca zbrodnia wojenna". „Rosja zniszczyła zaporę w (Nowej) Kachowce, powodując prawdopodobnie największą katastrofę technologiczną w Europie od dziesięcioleci i narażając tysiące cywilów na niebezpieczeństwo" – podkreślił minister na Twitterze. 

Czytaj też

Utrudnienia w akcji ratunkowej

W efekcie wysadzenia tamy, zalany został rozległy obszar w obwodzie chersońskim. Jak czytamy w serwisie Defence24, od razu rozpoczęto ewakuację ludności cywilnej z regionów, gdzie wystąpiły powodzie lub gdzie ryzyko ich wystąpienia było wysokie. 

Akcja walki ze skutkami incydentu nadal trwa. Choć w niektórych obszarach woda opada, to sytuacja wciąż jest trudna, a niesienie pomocy komplikują rosyjskie działania. To jednak nie jedyny problem, który ma wpływ na podjęte działania ratunkowe. Innym są przerwy w łączności i dostępu do internetu. Utrudnia to sprawną komunikację.  

Specjaliści organizacji NetBlocks, zajmujący się monitorowaniem dostępności sieci, wykryli poważną awarię u dostawcy Volia w Chersoniu. Dane telemetryczne pokazują łączność na poziomie 5 proc. Zdaniem ekspertów incydent może wpłynąć na akcje ratunkową w regionach objętych skutkami zniszczenia tamy w Nowej Kachowce.  

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama