Armia i Służby
Rywalizacja na cyfrowym poligonie. PGZ na czele
Zespół Polskiej Grupy Zbrojeniowej wygrał drugą edycję rozgrywek „CyberEXPERT GAME”. „To zaszczyt i duma” – wskazuje PGZ. Dbałość o cyberbezpieczeństwo dotyczy nas wszystkich.
W czwartek (24 listopada) zakończyła się dwudniowa rywalizacja drużyn eksperckich w ramach „CyberEXPERT GAME”. To wydarzenie organizowane przez Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC), nad którym patronat honorowy objął szef MON Mariusz Błaszczak.
Czytaj też
Test zdolności
W trakcie zmagań drużyny działały w ramach specjalnego cyfrowego poligonu „Cyber Range”, udostępnionego przez ECSC. Dzięki temu możliwe było przeprowadzenie rywalizacji w pełni bezpiecznym, odseparowanym i kontrolowanym środowisku cyfrowym.
Jak informowaliśmy, scenariusz zakładał obronę infrastruktury poprzez wykrywanie luk bezpieczeństwa oraz ich likwidację bez powodowania zakłóceń.
„Drużyny przez 2 dni miały okazję przetestować swoje umiejętności w zakresie reagowania na incydenty komputerowe” – wskazuje Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC).
Czytaj też
Podium
W rywalizacji najlepszy okazał się zespół Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ).
„Każdy sukces cieszy, ale ten szczególnie” – komentuje zwycięstwo PGZ. Jak tłumaczy, cyberbezpieczeństwo to dla spółki jeden z kluczowych obszarów.
„Rywalizować w tej trudnej dziedzinie to wyzwanie, a wygrać w tak doborowym towarzystwie to zaszczyt i duma” – podkreśla Grupa.
Drugie miejsce zajęli specjaliści Enea SA, a na trzecim stopniu podium uplasował się zespół Narodowego Banku Polskiego (NBP).
Rozgrywki #CyberEXPERTGAME dobiegły końca.
— Karol Molenda (@MolendaKarol) November 24, 2022
🥇@PGZ_pl
🥈@Grupa_Enea
🥉@nbppl
Gratulacje dla wszystkich uczestników, brawa dla zwycięzców! pic.twitter.com/jw3ytQHiLj
Gdy na wschodzie wojna
Wydarzenie „CyberEXPERT GAME” opierało się na rywalizacji zespołowej. To celowe działanie, ponieważ takie podejście pozwala na budowanie i rozwijanie współpracy, a także pokazuje słabe i mocne strony konkretnych czynności.
Dbałość o cyberbezpieczeństwo i cyberobronę jest szczególnie ważne we współczesnym, zdigitalizowanym świecie. W przypadku Polski ranga problemu dodatkowo narasta ze względu na wojnę w Ukrainie i agresywną politykę Rosji.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].