Reklama

Armia i Służby

Budowa cyberobrony. Trwa rywalizacja na poligonie

cyberexpert
Autor. Karol Molenda (@MolendaKarol)/Twitter

Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa jest organizatorem wydarzenia przeznaczonego do budowania kompetencji w zakresie cyberobrony. Rywalizacja odbywa się na specjalnym poligonie.

Reklama

We współczesnym świecie wojna rozgrywa się nie tylko w tradycyjnych domenach konfliktu (woda, ląd, powietrze, kosmos), ale również w cyberprzestrzeni, co potwierdza chociażby sytuacja za naszą wschodnią granicą. To szczególnie ważne dla naszego kraju ze względu na eskalację wrogich operacji również na polską infrastrukturę. 

Reklama

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w naszym kraju odnotowujemy wzrost liczby cyberataków, które jak dotąd nie przyczyniły się do wystąpienia poważnego incydentu. Oczywiście pojawiają się kampanie DDoS, lecz nie mają one kluczowego znaczenia dla funkcjonowania państwa. 

Czytaj też

Człowiek uczy się na błędach

Bezpieczeństwo w domenie cyber, to zasługa przede wszystkim zarówno cywilnych, jak i wojskowych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Z ich perspektywy bardzo ważne jest nabywanie praktycznej wiedzy i doświadczenia w realnym środowisku. Z tego względu tak istotna jest możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu takim jak „CyberEXPERT GAME”. 

Reklama
logo CyberEXPERT GAME
Logo "CyberEXPERT GAME"
Autor. Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (@ECSC_MIL)/Twitter

„W Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeńtwa wyznajemy zasadę, że istotą treningu jest umożliwienie szkolonym drużynom popełniania błędów i podejmowania niewłaściwych decyzji, ale w warunkach, które pozwolą im na uniknięcie związanych z tymi błędami konsekwencji oraz na wyciąganie konstruktywnych wniosków” – wskazuje ECSC.

Czytaj też

Na cyberpoligonie

Tegoroczna edycja wydarzenia, organizowanego przez Centrum, rozpoczęła się w środę (23 listopada). Rozgrywki uroczyście otworzył gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Uczestników powitał płk rez. Paweł Dziuba, dyrektor ECSC.

W trakcie zmagań zespoły korzystają ze specjalnego „cyberpoligonu" o nazwie „Cyber Range”, który został udostępniony przez ECSC. Jak podają polskie cyberwojska, scenariusz zakłada obronę środowiska teleinformatycznego poprzez wykrywanie luk bezpieczeństwa oraz ich likwidację bez powodowania zakłóceń. 

Formuła rozgrywek opiera się na rywalizacji zespołowej. To celowe działanie, ponieważ takie podejście pozwala na budowanie i rozwijanie współpracy, a także pokazuje słabe i mocne strony konkretnych czynności.

„Budowanie kompetencji w zakresie cyberobrony, poprzez wykorzystywanie platformy Cyber Range ma kluczowe znaczenie dla podnoszenia praktycznych umiejętności w zakresie cyber” – ocenia gen. bryg. Karol Molenda. 

CyberEXPERT GAME
Gen. bryg. Karol Molenda podczas otwarcia "CyberEXPERT GAME".
Autor. Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (@ECSC_MIL)/Twitter

Warto także zaznaczyć, że „CyberEXPERT GAME” to także okazja do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami. 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama