Reklama

Armia i Służby

Ruszają sztandarowe ćwiczenia NATO w Tallinie

Cyber Coalition 2022
Autor. NATO ACT (@NATO_ACT)/Twitter

W ramach NATO rozpoczęły się coroczne ćwiczenia „Cyber Coalition”, które koncentrują się na rozwijaniu zdolności sojuszników z zakresu cyberobrony. To jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie. Jego organizatorem jest dowództwo ds. transformacji NATO. 

Reklama

Ćwiczenia potrwają do 2 grudnia br. i wezmą w nich udział „podmioty wszystkich szczebli z całego sojuszu”. Wszystko rozgrywać się będzie w ramach nowoczesnego cyberpoligonu w Tallinie (Estonia). 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Obrona sojuszu

NATO ACT wskazuje, że ćwiczenia mają na celu podniesienie odporności wspólnoty transatlantyckiej i jej partnerów w związku z cyberzagrożeniami, a także rozwijanie współpracy w zakresie prowadzenia cyberoperacji. 

Najnowsza edycja wydarzenia będzie opierać się na „ambitnych, realistycznych scenariuszach”, które mają pomóc jednostkom odpowiedzialnym za cyberobronę przygotować się na wyzwania występujące w cyberprzestrzeni. 

Czytaj też

Na równi z innymi

Znaczenie cyberprzestrzeni wynika z faktu, że stała się nie tylko częścią naszego codziennego życia, ale także domeną prowadzenia konfliktu lub wojny, na równi z lądem, morzem, powietrzem i kosmosem. 

NATO jest zaangażowane w obronę wszystkich członków sojuszu w cyberprzestrzeni, powietrzu, kosmosie, na morzu i lądzie.
Dowództwo ds. transformacji NATO

#YT[ videoId: nOkErJe0rJc | description: Zapowiedź Cyber Coalition 2022 ] 

Aby Sojusz faktycznie mógł być skuteczny, podejmowane są takie inicjatywy jak „Cyber Coalition”. Ćwiczenia te po raz pierwszy odbyły się w 2008 r. i cyklicznie – każdego roku – są organizowane aż do dziś.

Gdy wojna w Ukrainie

W tym roku znaczenie incijatywy jest szczególne. Wynika to z agresji Rosji, której efektem jest wojna w Ukrainie. Siły Putina prowadzą operacje nie tylko w tradycyjnych domenach konfliktu, ale również w cyberprzestrzeni. Cyberataki wymierzone są nie tylko w naszego wschodniego sąsiada, ale także jego partnerów i sojuszników, wśród których są państwa NATO.

Wzrost zaangażowania rosyjskich grup w sieci odczuwalny jest w Polsce. Widzimy np. przypadki kampanii DDoS wymierzonych w krajowe instytucje i organy (m.in. policję, Senat, IPN). To sprawia, że wspólnota transatlantycka nie może pozostawać bierna wobec realnego ryzyka generowanego przez Kreml. Jedność i współpraca jest teraz jeszcze ważniejsza i potrzebna.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama