Reklama

Armia i Służby

Współpracowała z Rosjanami. Przekazywała im dane osobowe Ukraińców

kolaborantka
Zdjęcie z czynności SBU.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Pracownica ukraińskiej poczty dobrowolnie nawiązała współpracę z Rosjanami, którym m.in. przekazywała dane osobowe Ukraińców. Pomimo prób ukrycia się, kolaborantka została zatrzymana przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)

Reklama

Funkcjonariusze SBU ujawnili kolejnego wspólnika Rosji. Okazała się nim być jedna z pracownic Ukrposzty (ukraińska poczta) w regionie Łymana. Jak podaje służba, to efekt działań stabilizacyjnych prowadzonych na okupowanych terenach obwodu donieckiego.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Po wkroczeniu Rosjan do tej miejscowości dobrowolnie współpracowała z wrogiem. Zaangażowała się w działania okupacyjnej administracji, wchodząc w jej struktury. Została mianowana kierownikiem jednego z wydziałów. 

W ramach pracy na poczcie kobieta zbierała dane osobowe obywateli Ukrainy, które przekazywała Rosjanom. Zmuszała także m.in. emerytów do przenoszenia świadczeń socjalnych pod rosyjską jurysdykcję. 

Po utracie kontroli nad Łymanem przez siły Putina, kolaborantka próbowała ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości. Funkcjonariuszom SBU udało się ją jednak zatrzymać.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze