Armia i Służby

Ukraińcy unikali mobilizacji. SBU zablokowało kanały na Telegramie

wojna Ukraina
Fot. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Ukraińscy mężczyźni w wieku poborowym unikali mobilizacji do wojska, kierując się informacjami i instrukcjami zamieszczanymi na Telegramie. SBU wkroczyło do akcji. 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zablokowała 26 kanałów na Telegramie. Za ich pomocą udostępniane były komunikaty dotyczące tego, gdzie obecnie wysyłane są wezwania do wstąpienia do wojska. Informacje te administratorzy otrzymywali od lokalnych mieszkańców

Treść wpisów nakłaniała również ukraińskich mężczyzn do ukrywania się przed przedstawicielami armii w celu uniknięcia mobilizacji.

Czytaj też

Popularność kanałów

Na wspomnianych kanałach regularnie pojawiały się nowe informacje. Aktywność sprawiła, że zyskały znaczącą liczbę obserwujących. Według SBU mowa o ponad 400 tys. użytkowników. 

Tą popularność administratorzy postanowili wykorzystać. Z czasem zaczęli oferować możliwość zamieszczania na profilach komercyjnych reklam. 

Czytaj też

Do 10 lat więzienia

SBU podaje, że w toku czynności dochodzeniowo-operacyjnych funkcjonariuszom udało ustalić się tożsamość wszystkich osób odpowiedzialnych za działanie kanałów na Telegramie. Wśród nich jest dwóch właścicieli firmy SMM, która wykorzystuje farmy botów do świadczenia usług w internecie. 

Podczas przeszukań SBU zabezpieczyło komputery i telefony z dowodami zbrodni oraz karty bankowe, na które sprawcy otrzymywali pieniądze od „klientów". Osobom zaangażowanym w proceder grozi do 10 lat więzienia.

Czytaj też

Komentarze (1)

  1. Sebseb

    Nikt nie chce ginąć na wojnie.

Czytaj także