Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Masowy atak rakierowy Rosji. Problemy z dostępem do internetu w ukraińskich miastach

Autor. Telegram / @energoatom_ua

Po tym, jak ponad 80 rosyjskich pocisków rakietowych wystrzelono w czasie nocnego ostrzału ukraińskich miast, występują problemy z łącznością internetową – podaje organizacja NetBlocks, która zajmuje się monitorowaniem problemów z dostępem do sieci.

Reklama

W wyniku nocnego, rosyjskiego ostrzału – jak podaje BBC – zginęło co najmniej sześć osób.

Reklama

Tylko w obwodzie lwowskim zginęło co najmniej pięć osób, a więcej ofiar jest uwięzionych pod gruzami. Znaczna część miasta została pozbawiona prądu, występują także problemy z łącznością internetową.

„Wykresy wskazują na znaczne ograniczenia łączności internetowej w wielu regionach Ukrainy po szeroko zakrojonych rosyjskich atakach rakietowych dzisiejszego ranka” – potwierdza organizacja NetBlocks.

Reklama

Sytuację w poszczególnych miastach przedstawiono na poniższej grafice.

Problemy z elektrycznością

Natomiast w Kijowie trwał siedmiogodzinny alarm przeciwlotniczy, który był najdłuższym w pięciomiesięcznej rosyjskiej kampanii powietrznej. Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko poinformował o eksplozjach w południowo-zachodniej części stolicy. Jak podał na Telegramie, 40 proc. mieszkańców w Kijowie nie ma prądu.

Gubernator obwodu odeskiego Maksym Marczenko poinformował z kolei, że zmasowany atak rakietowy odciął miasto od zasilania. Gubernator obwodu charkowskiego Oleh Synehubow podał, że miasto i region zostały dotknięte 15 pociskami, których celem była m.in. infrastruktura.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że ucierpiała infrastruktura krytyczna i budynki mieszkalne w 10 regionach.

Według Reutersa , było to największe uderzenie rakierowe Rosji od połowy lutego, odkąd Moskwa rozpoczęła kampanię ataków na infrastrukturę cywilną Ukrainy w październiku.

Ukraina poinformowała, że pociski hipersoniczne przerwały zasilanie największej w Europie elektrowni jądrowej Zaporoże, odcinając ją od ukraińskiej sieci energetycznej.

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama