Reklama

Armia i Służby

Rosyjskie ataki na pozycje Ukraińców. Siły Putina miały informacje

wojna ukraina
Wojna w Ukrainie.
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Defence24.pl

Rosjanie otrzymywali informacje na temat pozycji i ruchu ukraińskiego wojska. Dane przekazywał im informatyk z Zaporoża, który działał dla służb specjalnych Putina. 

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała informatora działającego dla rosyjskich służb specjalnych na frontowych terenach Zaporoża. To nauczyciel informatyki w miejscowej szkole, którego siły Putina zwerbowały w sposób zdalny w połowie tego miesiąca. 

Reklama
ukraina sbu wojna
Zdjęcie z czynności SBU: zatrzymanie rosyjskiego informatora.
Autor. SBU/ssu.gov.ua
Reklama

Czytaj też

Rozmieszczenie ukraińskiego wojska

Na polecenie wroga mężczyzna zbierał informacje o rozmieszczeniu i ruchu Sił Zbrojnych Ukrainy – podaje SBU. W tym celu stworzył „punkt obserwacyjny" na własnej daczy, znajdującej się na działkach w pobliżu południowego frontu. Posługiwał się m.in. lornetką, aby obserwować pozycje SZU. 

Ponadto, jeździł na rowerze po okolicy, aby zbierać jak najwięcej informacji na temat np. tras przemieszczania się ukraińskiego sprzętu. 

Czytaj też

Rosyjskie ataki na Ukrainę

Następnie zebrane dane, w tym współrzędne pozycji SZU, wysyłał za pomocą  jednego z komunikatorów rosyjskim służbom specjalnym . Tego typuinformacje były potrzebne okupantom do przygotowywania uderzeń, w tym tych przy użyciu systemów S-300 i S-400

Czytaj też

Informator w rękach SBU

Funkcjonariusze SBU zatrzymali mężczyznę. W trakcie przeszukania jego miejsca przebywania zabezpieczono telefon oraz laptop z dowodami wrogiej działalności (zapisy korespondencji z rosyjskimi specsłużbami), a także broń, trzy radia i przyrządy optyczne do obserwacji (m.in. lornetkę).  

Zatrzymany przebywa w areszcie. Trwa śledztwo mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności przestępstwa. Grozi mu kara do 12 lat więzienia. 

Najnowsze wiadomości, analizy, komentarze i inne materiały na temat wojny w Ukrainie dostępne są w serwisie Defence24.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama