Armia i Służby
Pomoc ukraińskim żołnierzom. Zdefraudowano pieniądze
W sieci pojawiło się ogłoszenie o zbiórce na pomoc w leczeniu ukraińskich żołnierzy. Okazało się jednak, że jest fałszywe: osoby, które chciały udzielić wsparcia SZU zostały oszukane i straciły swoje środki.
W ramach procederu, oszuści stworzyli fałszywy profil na jednym z serwisów społecznościowych i opublikowali tam ogłoszenie o rzekomej zbiórce pieniędzy na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy. Środki miały trafić na wsparcie leczenia żołnierzy.
Jak podaje cyberpolicja naszego wschodniego sąsiada - osoby, które chciały pomóc SZU - dokonywały przelewów na wskazane rachunki bankowe. Datki trafiały na konta kontrolowane przez oszustów, a ci pozyskane środki przeznaczali na własne potrzeby. W ramach procederu poszkodowanych zostało co najmniej pięć osób.
Jednym ze sprawców okazał się być administrator prorosyjskiego kanału na Telegramie. Każdy z nich rozpowszechniał kremlowską propagandę, w tym hasła tzw. „rosyjskiego pokoju" oraz aprobatę dla inwazji na Ukrainę.
Czytaj też
Akcja policji
W ramach czynności, funkcjonariusze przeprowadzili 6 przeszukań w Odessie i obwodzie lwowskim, w tym - w samym Lwowie. Skonfiskowano 23 telefony komórkowe, 19 kart SIM, komputer osobisty, laptopy i tablety, 19 kart bankowych, a także gotówkę (ruble). Jeden ze sprawców został już zatrzymany i przebywa obecnie w areszcie. Śledztwo nadal trwa. Oszustom grozi do 8 lat więzienia.
Czytaj też
Kolejne oszustwa
Tego typu nielegalnych działań jest więcej. Ukraińskie służby i organy ścigania podejmują działania, aby walczyć z przestępczością, wykorzystująca chęć pomocy żołnierzom SZU. Na naszych łamach opisywaliśmy m.in. proceder, w ramach którego oszukano 2 tys. osób na łączną kwotę ponad miliona hrywien.
W innym przypadku poszkodowanych było ponad 100 osób, które angażowały się w zbieranie funduszy na rzecz ukraińskiego wojska. Lokalna policja zatrzymała cztery osoby z obwodów dniepropietrowskiego i kirowohradzkiego. Ich działalność miała doprowadzić do szkód w wysokości ponad 2 mln hrywien.
Zbiórki dla ukraińskiego wojska to atrakcyjny cel dla przestępców. Wykorzystując chęć pomocy SZU i żołnierzom, oszukują ofiary i przejmują ich środki. Choć podejmowane są akcje, których celem jest rozbicie przestępczych grup, wciąż ujawniane są kolejne przypadki. To obrazuje skalę zjawiska z jaką mamy do czynienia.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].