Reklama

Armia i Służby

Przyszłość chińskiej armii. Technologia USA rozwija wojsko

Autor. zdjęcie poglądowe/Ministry of Defence of the Russian Federation/Wikimedia Commons/CC4.0

Postęp chińskiej armii w zakresie sztucznej inteligencji w dużej mierze zależy od posiadania stałego dostępu do wysokiej jakości półprzewodników. Większość chipów zamawianych przez jednostki wojskowe Państwa Środka jest projektowana przez firmy z USA. 

Reklama

Specjaliści „Center for Security in Emerging Technology” (CSET) zwracają uwagę, że w ciągu ostatnich 5 lat, Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza poczyniła zauważalne postępy, dzięki m.in. wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) do działań bojowych i wsparcia. 

Reklama

Pekin oczekuje, że AI zapoczątkuje „inteligencję” spraw wojskowych. Chodzi o m.in. wszechobecne czujniki połączone w sieć, konfrontacjami maszyna-maszyna na polu walki oraz zwiększeniem tempa i intensywności operacji.  

„Postęp chińskiego wojska w obszarze sztucznej inteligencji i powiązanych technologii w dużym stopniu zależy od nieprzerwanego dostępu do specjalnej klasy półprzewodników” – wskazują eksperci CSET. Mowa o chipach AI, które są używane do „trenowania” zaawansowanych systemów uczenia maszynowego. 

Reklama

Aby poznać szczegóły, specjaliści przeanalizowali 24 zamówienia publiczne, przyznane przez chińskie jednostki wojskowe i państwowe firmy z sektora obronnego w 2020 roku.

Czytaj też

Chińskie wojsko nie chce chińskich chipów

Ograniczenie wpływów i rozwoju potęgi Państwa Środka jest celem polityki Waszyngtonu. Stanowcze działania w tym obszarze podjęła administracja Donalda Trumpa. Teraz Joe Biden kontynuuje politykę m.in. ograniczenia eksportu amerykańskich technologii do rywala.

Jednak pomimo wysiłków USA, chińska armia składa zamówienia na chipy AI, zaprojektowane przez amerykańskie firmy i produkowane na Tajwanie oraz w Korei Południowej. 

Z raportu CSET wynika, że spośród 97 pojedynczych półprzewodników wysokiej klasy, zbadanych przez ekspertów, prawie wszystkie zostały zaprojektowane przez Nvidię, Xilinx (obecnie AMD), Intel lub Microsemi. 

Równocześnie specjaliści nie znaleźli żadnych publicznych rejestrów chińskich jednostek wojskowych czy państwowych firm z sektora obronnego, które złożyłyby zamówienia na chipy AI, zaprojektowane przez krajowe przedsiębiorstwa, np. HiSilicon (Huawei), Sugon, Sunway, Hygon czy Phytium.

Czytaj też

Amerykański problem

W ocenie CSET, amerykański rząd ma niewystarczające możliwości znaczącego ograniczenia sprzedaży półprzewodników wysokiej klasy użytkownikom końcowym w Państwie Środka. Strategia bazująca na kontroli eksportu jest niepełna, aby zmniejszyć chińskiemu wojsku dostęp do chipów. 

W raporcie zwrócono uwagę, że armia często kupuje również gotowe rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji od chińskich instytucji akademickich i prywatnych firm. Te z kolei także nabywają półprzewodniki zaprojektowane w USA i nie są włączane do kategorii wojskowych użytkowników końcowych amerykańskiej technologii.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. marian123

    @"Chińskie wojsko nie chce chińskich czipów" To mówi wszystko o chińskim przemyśle elektronicznym i byciu "wysokotechnologiczną potęgą"