Reklama

Social media

TikTok zapewnia, że zadba o to, by Chiny nie miały dostępu do danych z USA

Fot. Solen Feyissa/Wikimedia Commons/CC 2.0

Należąca do chińskiej firmy ByteDance aplikacja TikTok zapewnia, że zadba, aby Pekin nie miał dostępu do danych użytkowników z USA. Sprawa ta zelektryzowała opinię publiczną w Stanach Zjednoczonych, które ponownie uznały platformę za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

TikTok znów został uznany za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA – tym razem przez administrację prezydenta Joe Bidena. Wszystko przez fakt, że – jak się okazało dzięki rewelacjom serwisu BuzzFeed – chińscy inżynierowie mieli dostęp do danych amerykańskich użytkowników tej platformy.

Oficjalną odpowiedź TikToka w tej sprawie, która została przesłana naszej redakcji przez polski zespół platformy, można znaleźć w serwisie CyberDefence24.pl w tym tekście

TikTok zapewnia, że Chiny „nie widzą wszystkiego”

W artykule BuzzFeed pojawia się teza, że Chiny „widzą wszystko", mając dostęp właściwie do dowolnych danych użytkowników platformy z USA, często dużo łatwiejszy niż amerykańscy inżynierowie.

Obecnie TikTok twierdzi, że wszystkie dane z USA przechowywane są w infrastrukturze chmurowej amerykańskiej spółki Oracle i trafiają tam domyślnie.

W odpowiedzi na apel Federalnej Komisji Komunikacji o wycofaniu TikToka z dystrybucji w USA, aplikacja zapewniła amerykańskie władze, że robi wszystko, aby spełnić stawiane przez kraj wymogi bezpieczeństwa. 

W ubiegły czwartek firma skierowała list otwarty do senatorów USA, przekonując ich, że choć chińscy pracownicy spółki mieli dostęp do danych Amerykanów w przeszłości, to obecnie TikTok pracuje z firmą Oracle na rzecz wypracowania bardziej zaawansowanych rozwiązań dla bezpieczeństwa, które wkrótce mają być gotowe. 

Prezes TikToka Shou Zi Chew w oficjalnym oświadczeniu powtórzył tezy, które przesłano do wiadomości naszej redakcji: „Pracownicy spoza USA, w tym ci z Chin mogą mieć dostęp do danych użytkowników TikToka pod warunkiem spełnienia szeregu wymogów bezpieczeństwa i autoryzacji dostępu, która jest nadzorowana przez zlokalizowany w USA zespół bezpieczeństwa" – powiedział Zi Chew.

Project Texas

TikTok jednocześnie poinformował że obecnie pracuje nad realizacją dużego projektu dla bezpieczeństwa, znanego jako Project Texas. Jego celem jest „pełne zabezpieczenie danych użytkowników z USA i celów bezpieczeństwa narodowego". 

Firma podała, że obecnie wszystkie dane Amerykanów są przechowywane w infrastrukturze chmurowej Oracle. 

Umowy z tą spółką zostały zawarte przez TikToka w 2020 roku po groźbach ze strony ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa, który zapowiadał, że zakaże dystrybucji TikToka, jeśli firma nie trafi w amerykańskie ręce. 

Trump argumentował, że TikTok ze względu na swoje praktyki masowego gromadzenia danych o użytkownikach stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, a informacje o osobach z niego korzystających mogą zostać wykorzystane przez Pekin do celów wywiadowczych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze