Armia i Służby
Przestępcy pozbawieni szyfrowanego komunikatora. Sukces akcji CBZC
Organy ścigania z różnych państw zlikwidowały infrastrukturę szyfrowanego komunikatora Crypto-Messenger Exclu, który był wykorzystywany w działalności przestępczej. W międzynarodowej akcji wzięli udział funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) oraz przedstawiciele jednostek z Niemiec i Niderlandów. Wsparcia udzieliły Europol i Eurojust.
Przygotowania do akcji trwały od kilku tygodniu. Jak wskazuje CBZC w komunikacie do sprawy, działania organów ścigania miały na celu „likwidację i zajęcie infrastruktury przestępczej znajdującej się na terenie Polski, która była wykorzystywana do szyfrowanej komunikacji pomiędzy członkami zorganizowanych grup przestępczych”.
W ramach aplikacji użytkownicy uzgadniali szczegóły dotyczące m.in. handlu narkotykami i bronią palną. W wyniku akcji organów ścigania apka przestała działać.
Czytaj też
Przeszukania i zabezpieczone mienie
W piątek 3 lutego br. dokonano 6 przeszukań w Polsce (udział nie tylko funkcjonariuszy CBZC , ale również specjalistów NASK). Równocześnie podobne czynności prowadzono w Niemczech, Niderlandach i Belgii.
Policja w Holandii przeprowadziła 79 przeszukań, zatrzymano 42 osoby, ujawniono dwa laboratoria narkotykowe oraz palarnię kokainy, zabezpieczono znaczne ilości narkotyków i ponad 4 mln Euro w gotówce.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości
CBZC zabezpieczyło 6 serwerów o pojemności 30 TB, 32 szt. pamięci masowej o pojemności 30 TB oraz inne urządzenia, które służyły do prowadzenia komunikacji między przestępcami i nie tylko.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].