Armia i Służby
Areszt dla oszustów internetowych. Akcja CBZC
Akcja policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie oraz funkcjonariuszy z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zakończyła się zatrzymaniem pięciu osób, które zajmowały się tworzeniem fikcyjnych kont za pośrednictwem portali społecznościowych, sprzedażowych i innych platform.
Jak informuje Policja, zatrzymano pięć osób w ramach akcji Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (Wydziału w Kielcach, Poznaniu i Radomiu).
Zabezpieczono sprzęt teleinformatyczny w dwóch warszawskich mieszkaniach, który miał być wykorzystywany do tworzenia fikcyjnych kont do portali społecznościowych, komunikatorów i platform sprzedażowych. Przestępcy posiadali komputery, terminale komputerowe sterujące tzw. simboxami, telefony komórkowe, routery, switche i modemy, z których korzystali w ramach nielegalnej działalności.
Czytaj też
Jak działali przestępcy w sieci?
Na dużą skalę tworzono fałszywe konta na portalach społecznościowych, platformach sprzedażowych, komunikatorach. Namierzono około 20 tys. kart SIM używanych do tych czynności.
Troje zatrzymanych miało umożliwiać w skali globalnej wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych osobom trzecim, przy czym skutecznie maskowali oni swoją tożsamość. Udostępniali innym fikcyjne konta w serwisach: Google, Facebook, Instagram, Telegram, WhatsApp, Viber, a także na popularnych platformach sprzedażowych, w tym OLX, Allegro, Vinted, Amazon i Shopee. W zamian za swoje usługi uzyskiwali korzyści finansowe w postaci m.in. kryptowalut.
Wskazane trzy osoby (spośród pięciu zatrzymanych) usłyszały zarzuty karne udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw, w tym oszustw komputerowych. Decyzją Sądu Rejonowego w Jędrzejowie zostali oni tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Czytaj też
Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Kielcach, sprawa jest rozwojowa, trwa ustalanie pokrzywdzonych i skali zjawiska.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany