Reklama

Armia i Służby

Polska w nowej inicjatywie NATO

nato
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Polska jest jednym z państw, które bierze udział w nowej inicjatywie NATO, mającej poprawić zdolności wywiadowcze sojuszu. Czego dotyczy projekt?

Reklama

16 państw członkowskich NATO oraz Finlandia i Szwecja zdecydowało się zaangażować w nową inicjatywę. Z założenia ma odmienić sposób, w jaki sojusz i jego partnerzy gromadzą oraz wykorzystują dane pochodzące z kosmosu z myślą o poprawie działań wywiadowczych i obserwacyjnych. To z kolei wesprze misje wojskowe NATO. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dane z kosmosu

Mowa o inicjatywie „Alliance Persistent Surveillance from Space" (APSS), która – jak wskazuje sojusz – będzie polegała na stworzeniu wirtualnej konstelacji „Aquila", obejmującej zarówno państwowe, jak i komercyjne zasoby, w tym najnowsze satelity. 

„(Inicjatywa – red.) pomoże usprawnić proces gromadzenia, udostępniania i analizy danych między państwami członkowskimi oraz strukturami dowodzenia NATO, przy równoczesnych oszczędnościach" – czytamy w  komunikacie do sprawy. 

Inicjatywa jest również doskonałym przykładem współpracy cywilno-wojskowej, co stanowi potężny atut dla naszego zestawu narzędzi wywiadowczych.
Mircea Geoană, zastępca sekretarza generalnego NATO

Czytaj też

Polska jednym z uczestników

Jak podaje C4isrnet, obecnie uczestnikami APSS są: Belgia, Bułgaria, Kanada, Francja, Grecja, Węgry, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia, Hiszpania, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, a także Finlandia i Szwecji. 

List intencyjny podpisano w trakcie ministerialnego spotkania sojuszu. Odbyło się to w dniach 14-15 lutego br.  

NATO podkreśla, że Luksmebrug zgodził się przeznaczyć 16,5 mln euro na uruchomienie APSS. Środki te pomogą np. utworzyć zespół ekspercki, który będzie odpowiedzialny za pracę nad projektem i rozpoczęcia pierwszego etapu integracji obecnych systemów, technologii i danych sojuszu oraz partnerów. 

Niebawem ma zostać podpisane memorandum w tej sprawie. 

APSS pomoże przyspieszyć program innowacji NATO i zaoferuje nową platformę do współpracy z rozwijającym się przemysłem kosmicznym.
Komunikat NATO

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Był czas_3 dekady

    Bardzo słuszna inicjatywa, popieram. Zwiad, rozpoznanie, świadomość sytuacyjna to podstawy każdej armii. Gdzie są zatem BMSy do Rosomaków, czołgów... Miały być zamówione w I kwartale 2022roku i nastała cisza.