Reklama

Armia i Służby

Polska. Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą

polska policja zatrzymano
Zdjęcie z czynności policji.
Autor. CBZC/cbzc.policja.gov.pl

Policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudziła z urzędów miast, gmin i starostw ponad 11 mln zł. Zatrzymano wszystkich sprawców. Część urzędników również usłaszało zarzuty.

Reklama

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podszywali się pod pracowników banków. W ramach procederu wykorzystywali adresy mailowe „łudząco podobne do domen bankowych".

Reklama

Sprawcy przedstawiali atrakcyjne oferty warunki lokat terminowych, a po przejęciu środków przekazanych przez urzędy (trafiały na konta słupów) kupowali z nich kryptowaluty lub też wypłacali w bankomatach. Część środków zainwestowano w nieruchomości w państwach Europy Zachodniej. 

Czytaj też

Urzędy miast, gmin, starostw

„Ustalono, że oszuści podejmowali działania względem 93 urzędów miast, gmin i starostw powiatowych" – wskazuje CBZC w komunikacie do sprawy. Jak dodaje, udało się uchronić kolejne urzędy przed utratą środków, dzięki m.in. interwencji biura. 

Reklama

Czytaj też

Zatrzymano przestępców

W ramach czynności zatrzymano 17 osób (wszyscy członkowie grupy): 13 trafiło do aresztu. Zabezpieczono również ich mienie ruchome (np. sztabki srebra, złote monety, zegarków o wartości 300 tys. zł) oraz kilkadziesiąt komputerów, dysków, telefonów, tabletów, kart SIM i dokumenty. 

Z kolei 5 urzędnikom postawiono zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnieniem obowiązków. 

Czytaj też

Ponad 11 mln zł

Obecnie policja mówi o stratach przekraczających 11 mln zł. Organizatorami procederu były m.in. osoby posiadające wieloletnie doświadczenie w oferowaniu usług finansowych dla biznesu. Sprawcy mieli dużą wiedzę na temat kryptowalut. „Jeden z nich po oszustwie utworzył i wprowadził na rynek własną kryptowalutę" – podaje CBZC.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama