Armia i Służby
Policja rozbiła grupę handlarzy lekami
Funkcjonariusze policji rozbili grupę handlarzy lekami, którzy działali w sieci. Zatrzymani wprowadzali do obiegu środki zakazane w Polsce i UE. Znamy szczegóły sprawy.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) zatrzymali 9 członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze hierarchicznym. Zajmowała się wprowadzaniem do obiegu „znacznej ilości” leków bez odpowiednich zezwoleń. Mowa o farmaceutykach, które są zakazane nie tylko na terenie Polski, ale i Unii Europejskiej.
Zorganizowana grupa przestępcza
Jak podaje CBZC, w skład grupy wchodzili m.in. pracownik IT odpowiedzialny za utrzymanie domen internetowych, medyk oraz dział logistyczny zajmujący się dystrybucją zamówień. Dla osób zaangażowanych w proceder było to stałe źródło dochodu. Pieniądze przeznaczali na bieżące potrzeby oraz kontynuację nielegalnej działalności (np. utrzymywanie domen internetowych, reklam, nowe leki).
Handel zakazanymi środkami odbywał się poprzez utworzone do tego celu strony internetowe. „Odbiór zamówień był bardzo dobrze zorganizowany” – wskazuje CBZC.
Czytaj też
Ogólnopolska akcja Policji
Podczas przeszukań na terenie całego kraju funkcjonariusze zabezpieczyli 40 telefonów, 15 komputerów, ponad 100 nośników pamięci oraz dokumenty. Odkryto również magazyny, gdzie znaleziono ponad 15 tys. opakowań zawierających nielegalne leki (tabletki i płyny). Policja zabezpieczyła mienia o wartości powyżej 450 tys. zł.
Policja udostępniła nagranie z prowadzonych czynności:
Handel lekami. Zarzuty dla lidera grupy
Według naszych informacji, czynności CBZC były prowadzone w dniach 24-31 stycznia br. Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił zatrzymanym zarzuty.
Ustaliliśmy, że jednym z nich jest Andrzej M., który usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą(art. 258 § 3 kk). W przypadku pozostałych mówimy o art. 258 §1 kk – udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na tym jednak nie koniec.
Zatrzymani mają również odpowiadać za obrót lekami bez zezwolenia oraz pranie pieniędzy (art. 299 § 1 i 5 kk). Grozi im do 10 lat więzienia.
CBZC informuje, że wobec 3 osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].