Armia i Służby
Polacy najlepsi w NATO. Wygrali prestiżowe zawody
Polscy programiści zostali zwycięzcami NATO TIDE Hackathon 2023. Drużyna współtworzona przez RCI Bydgoszcz oraz WAT-Coddiers byli najlepsi w tegorocznej edycji wydarzenia, pokonując 25 pozostałych drużyn.
W Warszawie w dniach 20-24 lutego br. miał miejsce NATO TIDE Hackathon 2023. Gospodarzem tegorocznej edycji międzynarodowego hackathonu było Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To już trzeci raz, kiedy Polska gości najlepszych programistów NATO. To także kolejny raz, kiedy polscy programiści okazują się być najlepsi w rywalizacji.
Według założeń organizatora konkursu - NATO ACT (Allied Command Transformation) - celem wydarzenia jest „opracowanie rozwiązań z zakresu interoperacyjności, które mają napędzać transformację cyfrową w NATO".
Czytaj też
Zwycięzcy z DKWOC i WAT
Jednostka podporządkowana DKWOC i Wojskowej Akademii Technicznej okazała się lepsza od pozostałych 25 zespołów. Polska drużyna została nie tylko zwycięzcą całego hackathonu, ale także okazała się być najlepsza w jednym z pięciu zadań. Zwycięski projekt polskiej ekipy dotyczył opracowania koncepcji nawigacji wizualnej małych bezzałogowych statków powietrznych.
Kolejny raz wygrywamy! Zespół złożony z żołnierzy Wojska Polskiego zajął pierwsze miejsce w TIDE Hackathon 2023. Uczestniczy poszukiwali nowych rozwiązań, które pozwolą NATO na opracowanie rozwiązań z zakresu interoperacyjności. pic.twitter.com/M4x6yqQSW7
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) February 25, 2023
Uczestnicy NATO TIDE Hackathon to przedstawiciele uczelni, firm komercyjnych czy środowiska wojskowego. W tegorocznych kompetencjach wzięło udział ponad 100 osób (26 zespołów z 15 państw). Polskę reprezentowało pięć zespołów. Partnerem wydarzenia była też Ukraina, co pozwoliło tamtejszym programistom na wzięcie udziału w zawodach.
Czytaj też
Partnerstwo Ukrainy
„Potrzebujemy tego typu wydarzeń, metodologii do rozwoju naszych technologii" – powiedział nam płk dr inż. Mariusz Chmielewski. Przedstawiciel DKWOC podkreślił też, że możliwość pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy jest kolejnym argumentem za organizacją takich przedsięwzięć.
Warto dodać, że zwycięskie rozwiązania NATO TIDE Hackathon 2023 zostaną zaprezentowane podczas wiosennej edycji konferencji TIDE Sprint. NATO TIDE Hackathon oraz TIDE Sprint oraz ćwiczenia interoperacyjności CWIX wchodzą w skład projektu Interoperability Continuum prowadzonego przez Dowództwo ACT.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].