Reklama

Armia i Służby

Polacy najlepsi w NATO. Wygrali prestiżowe zawody

Autor. Minister Mariusz Błaszczak (@mblaszczak/Twitter)

Polscy programiści zostali zwycięzcami NATO TIDE Hackathon 2023. Drużyna współtworzona przez RCI Bydgoszcz oraz WAT-Coddiers byli najlepsi w tegorocznej edycji wydarzenia, pokonując 25 pozostałych drużyn.

Reklama

W Warszawie w dniach 20-24 lutego br. miał miejsce NATO TIDE Hackathon 2023. Gospodarzem tegorocznej edycji międzynarodowego hackathonu było Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To już trzeci raz, kiedy Polska gości najlepszych programistów NATO. To także kolejny raz, kiedy polscy programiści okazują się być najlepsi w rywalizacji.

Reklama

Według założeń organizatora konkursu - NATO ACT (Allied Command Transformation) - celem wydarzenia jest „opracowanie rozwiązań z zakresu interoperacyjności, które mają napędzać transformację cyfrową w NATO".

Czytaj też

Zwycięzcy z DKWOC i WAT

Jednostka podporządkowana DKWOC i Wojskowej Akademii Technicznej okazała się lepsza od pozostałych 25 zespołów. Polska drużyna została nie tylko zwycięzcą całego hackathonu, ale także okazała się być najlepsza w jednym z pięciu zadań. Zwycięski projekt polskiej ekipy dotyczył opracowania koncepcji nawigacji wizualnej małych bezzałogowych statków powietrznych.

Reklama

Uczestnicy NATO TIDE Hackathon to przedstawiciele uczelni, firm komercyjnych czy środowiska wojskowego. W tegorocznych kompetencjach wzięło udział ponad 100 osób (26 zespołów z 15 państw). Polskę reprezentowało pięć zespołów. Partnerem wydarzenia była też Ukraina, co pozwoliło tamtejszym programistom na wzięcie udziału w zawodach.   

Czytaj też

Partnerstwo Ukrainy

„Potrzebujemy tego typu wydarzeń, metodologii do rozwoju naszych technologii" – powiedział nam płk dr inż. Mariusz Chmielewski. Przedstawiciel DKWOC podkreślił też, że możliwość pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy jest kolejnym argumentem za organizacją takich przedsięwzięć.

Warto dodać, że zwycięskie rozwiązania NATO TIDE Hackathon 2023 zostaną zaprezentowane podczas wiosennej edycji konferencji TIDE Sprint. NATO TIDE Hackathon oraz TIDE Sprint oraz ćwiczenia interoperacyjności CWIX wchodzą w skład projektu Interoperability Continuum prowadzonego przez Dowództwo ACT.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama