Reklama

Armia i Służby

Pentagon chce wykorzystać 5G do przesyłu danych w kosmosie

Fot. Joint Base San Antonio Public Affairs/Flickr/Domena publiczna
Fot. Joint Base San Antonio Public Affairs/Flickr/Domena publiczna

Pentagon zamierza wykorzystać 5G do usprawnienia procesu przesyłania danych na ziemi, w kosmosie i w połączeniu ziemia-kosmos. W tym celu członkowie Sił Kosmicznych oraz Sił Powietrznych USA zwrócili się do przedstawicieli amerykańskiego przemysłu, federalnych instytucji badawczych i naukowców o udzielenie szczegółowych informacji na temat możliwości, jakie daje innowacyjna sieć. „Każdy aspekt 5G zastosowany w dowolnym obszarze systemów kosmicznych jest potencjalnie interesujący” – stwierdzono w dokumencie.

Przedstawiciele Sił Kosmicznych, a także Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych zamierzają wykorzystać technologię 5G do wsparcia przesyłu danych w kosmosie i na linii ziemia-kosmos, o czym świadczy oficjalne zapytanie ofertowe wydane przez Pentagon o udzielenie informacji dotyczących sieci piątej generacji w odniesieniu do transportu danych kosmicznych (ang. Space Data Transport – SDT). Jest ono skierowane głównie do podmiotów amerykańskiego przemysłu, naukowców oraz federalnych instytucji badawczych.

W dokumencie podkreślono, że Departament Obrony USA prowadzi badania rynkowe, aby określić, w jaki sposób szybko można wykorzystać pojawiające się innowacyjne rozwiązania 5G do obsługi naziemnego SDT, a także w przestrzeni kosmicznej oraz na linii ziemia-kosmos.

Każdy aspekt 5G zastosowany w dowolnym obszarze systemów kosmicznych jest potencjalnie interesujący.

Treść zapytania Sił Kosmicznych oraz Sił Powietrznych USA

Pentagon szczególnie koncentruje się na kilku kluczowych obszarach. Jednym z nich jest wykorzystanie 5G do usprawnienia „połączeń komunikacyjnych między Ziemią a statkami kosmicznymi USA i/lub między samymi statkami kosmicznymi”. Przedstawiciele sił zbrojnych chcą również wiedzieć, w jaki sposób można dostosować technologię 5G RAN Slicing (podziału sieci), aby połączyć Centrum Operacji Kosmicznych (SOC) przez sieci naziemne z siecią kosmiczną, a następnie z danym statkiem kosmicznym.

Co więcej, Pentagon próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jak rząd mógłby wykorzystać rozwiązania oparte na chmurze 5G do zarządzania dziesiątkami, setkami, a nawet potencjalnie nawet tysiącami segmentów wynikających z podziału sieci. Departament Obrony USA jest także zainteresowany kwestią zastosowania sieci piątej generacji w obszarze sztucznej inteligencji (AI) oraz rozwiązań zaliczanych do Internetu rzeczy (IoT).

W dokumencie nie pominięto także kwestii cyberbezpieczeństwa. Według amerykańskich wojskowych zwiększa się złożoność kontroli, ponieważ sieci stają się coraz bardziej zintegrowane i zaawansowane. „Jakie technologie 5G z obszaru cyberbezpieczeństwa można zastosować do ochrony tego typu systemów kontroli przed nieuprawnionym dostępem i manipulacją?” – pytają przedstawiciele Sił Kosmicznych oraz Sił Powietrznych USA.

image

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama