Zhakowano szpital MSWiA w Krakowie. Służby wspierają placówkę

Autor. adrian vieriu/Pexels
Szpital MSWiA w Krakowie padł ofiarą cyberataku. Służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo wspierają placówkę. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odniósł się do ryzyka dla zdrowia pacjentów.
W związku z cyberatakiem wdrożono procedury awaryjne – wynika z informacji przekazanej przez Krzysztofa Gawkowskiego. Jak wskazał we wpisie na X, polskie służby, w tym Centrum eZdrowia, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości Policji oraz CERT Polska, działają na rzecz udzielenia pomocy szpitalowi. Trwa zabezpieczanie śladów oraz prace nad szybkim przywróceniem placówki do „normalnego funkcjonowania”.
„Służby państwa prowadzą skoordynowane działania operacyjne, mające zidentyfikować atakujących” – czytamy w komunikacie przedstawiciela rządu.
Z kolei jak podaje Sekurak, krakowski szpital został trafiony ransomwarem.
AKTUALIZACJA (10 marca, godz. 7:55)
Na antenie Radiowej Jedynki Krzysztof Gawkowski wskazał, że celem cyberataku na krakowski szpital MSWiA było zaszyfrowanie danych, co potwierdza informacje przekazane przez Sekuraka.
„(Atak - red.) wstrzymał systemy administracyjne i częściowo ograniczył przyjmowanie pacjentów” - przekazał minister cyfryzacji. Rzecznika MSWiA Jacek Dobrzyński w specjalnym komunikacie poinformował, że jak na razie wstrzymane są przyjęcia do Oddziału Neurologii.
Krzysztof Gawkowski podkreślił, że dzięki szybkiej reakcji i zaangażowaniu specjalistów, w tym polskich służb, udało szybko opanować sytuację.
„To pokazuje, że w sytuacjach kryzysowych nasze instytucje potrafią współpracować na najwyższym poziomie” - zaznaczył wicepremier.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany