Reklama

Biznes i Finanse

Ukraińcy zdefraudowali pieniądze europejskich inwestorów

ukraina akcja SBU
Zatrzymanie jednego ze sprawców przez SBU. Materiał z YouTube
Autor. SBU/YouTube

Członkowie ukraińskiej grupy przestępczej podszywali się pod pracowników jednego z unijnych organów finansowych w celu defraudacji środków europejskich inwestorów. Akcję specjalną przeprowadziło SBU. 

Specjaliści cyber Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), tamtejsza policja i prokuratura, we współpracy z łotewskimi organami ścigania, zneutralizowały nielegalną działalność o charakterze międzynarodowym. Sprawa dotyczy defraudacji pieniędzy.

Reklama

Zatrzymano liderów grupy

W wyniku akcji specjalnej w obwodach zaporowskimcharkowskim i dniepropietrowskim zatrzymano trzy osoby będące organizatorami procederu. Sprawcy stworzyli call center, które działało pod przykrywką jednego z niezależnych unijnych organów nadzoru finansowego

Czytaj też

Defraudacja pieniędzy

Podszywając się pod przedstawicieli wspomnianego organu, dzwonili do inwestorów z branży finansowej i oferowali „ochronę inwestycji”. Jak wskazuje SBU, podczas rozmów sprawcy obiecywali zainteresowanym, że będą monitorowali finanse, w tym dokonywane transakcje online. Opłata za „usługę” wynosiła 30 proc. wartości inwestycji

Wymogiem była instalacja na urządzeniach „specjalnej” aplikacji. W praktyce umożliwiała ona przestępcom kontrolowanie oszczędności ofiar. Po uzyskaniu dostępu do środków, transferowali je na inne rachunki.

Reklama

Pozostali członkowie grupy

„Funkcjonariusze SBU zdemaskowali sprawców już na samym początku procederu, udokumentowali fakty i zatrzymali głównych podejrzanych” – czytamy w komunikacie do sprawy. 

Śledztwo wykazało, że w nielegalną działalność zaangażowanych było jeszcze 7 mieszkańców Zaporoża i Charkowa, a jedna osoba ukrywa się poza granicami Ukrainy. 

Czytaj też

Akcja specjalna służb i policji

W ramach akcji specjalnej przeprowadzono 14 jednoczesnych przeszukań. Funkcjonariusze weszli do mieszkań sprawców i zabezpieczyli sprzęt, w tym serwery, a także dokumenty, wyciągi oraz karty bankowe stanowiące dowód defraudacji środków europejskich inwestorów. Grozi im do 8 lat więzienia

SBU udostępniło film z przeprowadzonych czynności:

YouTube cover video
Akcja specjalna z udziałem SBU.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama