Reklama

Armia i Służby

NATO rusza z inicjatywą. Szansa dla startupów

nato
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

NATO wspiera startupy z państw członkowskich z myślą o umocnieniu pozycji Sojuszu, zmniejszenia prawdopodobieństwa konfliktów, a w przypadku ich wystąpienia – minimalizacji negatywnych skutków. Akcelerator innowacji dla obronności rusza z programem. 

Reklama

Na początku listopada ub. r. informowaliśmy o dwóch nowych inicjatywach NATO, które miały wesprzeć sojusz w obszarze inwestycji w nowoczesne technologie, w tym np. sztuczną inteligencję. 

Reklama

Jedną z nich było powstanie akceleratora innowacji dla obronności (ang. Defense Innovator Acceletartor) – DIANA. Drugą z kolei - utworzenie specjalnego funduszu na rzecz finansowania rozwoju technologii. Inicjatywy te państwa członkowskie zaakceptowały w trakcie spotkania przywódców 22 października 2022 r. 

Czytaj też

Miliony euro

Jak podaje DefenseOne, DIANA rusza teraz z pierwszą ofertą dla startupów z branży technologicznej, które zajmują się takimi obszarami jak dostawy energii, bezpieczna wymiana informacji i nadzór. Chodzi przede wszystkim o rozwiązania, jakie mogą być wykorzystane zarówno przez wojsko, jak i sektor cywilny. Serwis wskazuje, że DIANA otrzyma na ten rok dofinansowanie w wysokości kilku milionów euro. W perspektywie najbliższych lat mówi się o ok. 50 mln euro, a z czasem środków ma być więcej. 

Reklama

Deeph Chana, dyrektor NATO-wskiego akceleratora, cytowany przez DefenseOne przekazał, że DIANA będzie przyznawać granty w wysokości 100 tys. euro w ramach pierwszych 6 miesięcy programu, a następnie nawet 300 tys. euro w perspektywie kolejnego pół roku - w przypadku, gdy dany startup przejdzie pomyślnie pierwszą fazę. 

Czytaj też

Szansa dla startupów

Udział w programach DIANA daje możliwość rozwoju nie tylko poprzez bezpośrednie wsparcie finansowe, ale również szansę nawiązania kontaktu i współpracy z rządami państw członkowskich czy ośrodkami akademickimi. Ponadto, sojusz pozwala na korzystanie ze swoich ponad 90 centrów testowych. Warunkiem uczestnictwa w programie jest konieczność zarejestrowania startupu w kraju NATO. 

Czytaj też

Umocnić NATO

Wsparcie rozwoju wspomnianych podmiotów z korzyścią dla całego Sojuszu to cel inicjatywy. „Zastanawiamy się, jak można wykorzystać naukę i technologię, aby zmniejszyć ryzyko konfliktu. A w momencie jego wystąpienia, by szybko go zakończyć, przy minimalizacji skutków” – cytuje Deepha Chana serwis DefenceOne.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama