Reklama

Armia i Służby

Mosad sparaliżował wirówki w irańskim ośrodku nuklearnym?

Fot. Hamed Saber/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Hamed Saber/Wikimedia Commons/CC 2.0

Mosad przeprowadził cyberatak na irański ośrodek nuklearny Natanz, na skutek czego doszło do awarii wirówek do wzbogacania uranu - wskazało izraelskie radio Kan, powołując się na źródła w służbach wywiadu. 

Wiceprezydent Iranu i szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oświadczył, że awaria z dostawą energii elektrycznej, która miała miejsce w niedzielę w zakładach wzbogacania uranu w Natanz, została spowodowana przez akt terroryzmu jądrowego.

Iran zastrzega sobie prawo do odwetu na sprawcach - oświadczył Salehi, przypominając społeczności międzynarodowej i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) o potrzebie zwalczania takich przejawów terroryzmu jądrowego.

Wcześniej rzecznik irańskiej Organizacji Behruz Kamalwandi poinformował, że przyczyną incydentu był problem z siecią dystrybucji energii elektrycznej w Natanz - podały irańskie media. Dodał, że incydent nie spowodował ofiar ani skażenia.

Do awarii doszło nazajutrz po tym, jak uruchomiono w tym ośrodku nowe zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu. Obiekt ten, położony na pustyni w prowincji Isfahan w środkowym Iranie, jest centralnym punktem irańskiego programu wzbogacania uranu i jest monitorowany przez inspektorów MAEA.

Spytany o incydent przez agencję Reutera rzecznik MAEA odpowiedział w mailu: Jesteśmy świadomi doniesień medialnych. Na tym etapie nie komentujemy.

Izraelskie Radio Kan, powołując się na źródła wywiadowcze, podało, że zniszczenia w ośrodku w Natanz są znacznie większe niż podawano w Iranie.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama