Reklama

Armia i Służby

Wojna elektroniczna z siłami Putina. Amerykanie szkolą Ukraińców

Fot. Defence of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Ukraińskie siły zbrojne są w trakcie szkolenia z wykorzystania urządzeń do zakłócania elektronicznego. Amerykanie uczą żołnierzy Zełenskiego, jak prowadzić wojnę elektroniczną z wojskiem Putina. 

„Zamierzamy przekazać Ukraińcom sprzęt do zagłuszania. Obecnie szkolenie jest w toku. Bierze w nim udział bardzo mała liczba ukraińskich żołnierzy” – powiedział cytowany przez C4isrnet przedstawiciel Departamentu Obrony USA, które ze względów bezpieczeństwa pozostaje anonimowy. 

Jak przypomina C4isrnet, to pierwszy przypadek, kiedy USA zaangażowały się wsparcie Ukrainy w zakresie wojny elektronicznej od 24 lutego, czyli od inwazji Rosji. Amerykański sprzęt ma pomóc armii Zełenskiego w podniesieniu skuteczności działań w wymagającym środowisku geograficznym. 

Podkreślimy, że w przeszłości Stany Zjednoczone dostarczały już Ukrainie nowoczesne radiotelefony w celu zabezpieczenia komunikacji jej żołnierzy poprzez np. zwiększenie odporności na próby zagłuszania przez wroga. 

Czytaj też

Wsparcie USA

Słowa urzędnika Pentagonu pojawiły się dwa tygodnie po tym, jak Pentagon ogłosił, że wyśle sprzęt do walki elektronicznej do Europy Wschodniej, w ramach pakietu wsparcia o wartości 150 mln dol. Z tej puli 9 mln ma trafić do Ukrainy (od sierpnia br.). Chodzi o m.in. 25 tys. pocisków artyleryjskich, systemów radarowych, sprzętu polowego oraz części zamiennych.

Z kolei na początku kwietnia br. Pentagon oświadczył, że przeznaczy 300 mln dol. na pomoc dla Ukrainy. Wsparcie będzie obejmowało m.in. bezpieczne systemy łączności. 

Współczesne konflikty w wielu aspektach koncentrują się na walce o kontrolę nad widmem elektromagnetycznym, które służy do komunikacji, a także monitorowania ruchów przeciwnika. Postępująca cyfryzacja i galopujący postęp technologiczny sprawiły, że zdolności z zakresu wojny elektronicznej zyskały na atrakcyjności.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze