Kontrahent Penatgonu rezygnuje z prowadzenia dalszych rozmów, dotyczących wykupu technologii nadzoru izraelskiego producenta NSO Group. Głównym powodem jest sprzeciw amerykańskich władz.
W połowie czerwca br. pojawiły się doniesienia, że kontrahent Pentagonu L3 Harris prowadzi rozmowy dotyczące wykupienia technologii nadzoru NSO Group. Finalizacja transakcji oznaczałaby, że amerykańska firma zyskałaby kontrolę nad głośnym w ostatni czasie Pegasusem. To wzbogaciłoby arsenał narzędzi do nadzoru L3 Harris, które są oferowane klientom rządu USA i organom ścigania.
Źródła brytyjskiego Guardiana wskazywały, że rozmowy skupiały się nie tylko na sprzedaży technologii lub kodu, ale również transferu personelu izraelskiego producenta do L3 Harris. W całym procesie istotną rolę odgrywają rządy USA i Izraela, które muszą wyrazić zgodę.
Czytaj też
L3 Harris rezygnuje
Teraz dziennik informuje, że Biały Dom stwierdził, iż jakakolwiek umowa amerykańskiej firmy z producentem Pegasusa budzi poważne obawy rządu USA dotyczące kontrwywiadu i bezpieczeństwa państwa. Skutek?
Władze L3 Harris podjęły decyzję o rezygnacji z prowadzenia dalszych rozmów w sprawie kupna technologii nadzoru NSO Group. Firma miała sprawdzić każdy wariant ewentualnego nawiązania umowy z izraelskim przedsiębiorstwem.
Jeden z amerykańskich urzędników, cytowany przez Guardiana, przekazał, że również społeczność wywiadowcza USA zgłosiła obawy i nie opowiedziała się za transakcją.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].