Reklama

Armia i Służby

Ukraińska policja rozbiła fałszywe call center. 18 tys. ofiar przestępstwa

Cyberpolicja Ukraina
Materiał z operacji prowadzonej przez funkcjonariuszy ukraińskiej policji.
Autor. Національна поліція України Національна поліція України/YouTube

18 tys. osób padło ofiarą oszustwa, które zostało zainicjowane przez dwóch mieszkańców Dniepru. Ukraińska policja rozbiła fałszywe call center, który służyła do wyłudzania danych do bankowości i wykradania pieniędzy.  

Reklama

Przestępcy dzwonili do obywateli Kazachstanu i podszywali się pod pracowników banków. W trakcie rozmów zapewniali swoje ofiary, że osoby trzecie uzyskały dostęp do ich kont, dlatego należy podjąć natychmiastowe działania. 

Reklama

Oszuści tłumaczyli rozmówcom, że ich oszczędności nie są bezpieczne, a w celu wzmocnienia ochrony i anulowania dokonywanych transakcji, konieczne jest przekazanie „pracownikom” danych bankowości elektronicznej. W rzeczywistości jednak przestępcy wykorzystywali je do wyczyszczenia środków znajdujących się na rachunkach. 

Sprawcy zostali zdemaskowani przez funkcjonariuszy ukraińskiej cyberpolicji we współpracy z innymi jednostkami policji, prokuratury i organów ściągania z Kazachstanu. 

Reklama

Czytaj też

18 tys. ofiar

W oficjalnym komunikacie do sprawy podkreślono, że trzech mieszkańców Dniepru stworzyło call center i zaangażowało 37 innych osób w charakterze operatorów. To one wykonywały telefony do obywateli Kazachstanu, podszywając się pod przedstawicieli banków.

Ukraińska policja podaje, że ofiarami padło ok. 18 tys. osób.

Czytaj też

Przeszukanie i zajęcie sprzętu

W ramach prowadzonych czynności funkcjonariusze przeszukali lokal, w którym znajdowało się call center oraz mieszkania podejrzanych. 

Zabezpieczono 45 sztuk sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i kart SIM. W trakcie działań znaleziono bazę z danymi na temat obywateli Kazachstanu. „Informacje te zostały wykorzystane do defraudacji pieniędzy znajdujących się na ich kontach” – czytamy w komunikacie.

YouTube cover video
Wideo z operacji prowadzonej przez funkcjonariuszy ukraińskiej policji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze