Reklama

Armia i Służby

Ukraińska policja rozbiła 13 rosyjskich farm botów

cyberpolicja Ukraina
Zdjęcie z czynności prowadzonych przez ukraińską cyberpolicję.
Autor. Cyberpolice Ukraine (@CyberpoliceUA)/Twitter

Ukraińska policja zlikwidowała 13 farm botów, które służyły do realizacji interesów Rosji. Operacje prowadzono za pomocą ponad 1,5 mln kont. 

Reklama

Ukraińskie MSW informuje, że tamtejsza cyberpolicja zamknęła 13 wrogich farm botów. Funkcjonariusze wykryli ponad 1,5 mln kont w ramach różnych mediów społecznościowych, usług mailowych i komunikatorów. 

Reklama

„Zostały stworzone w celu rozpowszechniania prorosyjskiej dezinformacji i propagandy” – czytamy w komunikacie resortu. 

cyberpolicja ukrainy
Zdjęcie z operacji funkcjonariuszy cyberpolicji.
Autor. МВС України (@MVS_UA)/Twitter

Jak działali przestępcy?

Udostępniane w sieci materiały zawiarały m.in. uzasadnienia dla okupacji Ukrainy przez Rosję oraz kompromitujące treści dotyczące sił Zełenskiego lub przedstawicieli władzy.

Reklama

W oficjalnym oświadczeniu ukraińska cyberpolicja tłumaczy, że do rejestracji wspomnianych kont wykorzystano ponad 100 tys. kart SIM. Przejęli je funkcjonariusze policji w ramach operacji o nazwie "Botoferma".

cyberpolicja Ukraina
Zdjęcie z operacji funkcjonariuszy cyberpolicji.
Autor. МВС України (@MVS_UA)/Twitter

Ponadto, atakujący dystrybuowali złośliwe oprogramowanie na telefony komórkowe i wykonywali przelewy na rachunki w Rosji. W toku postępowania zidentyfikowano 31 osób zaangażowanych w działalność przestępczą.

Przeprowadzono 24 przeszukania. Poza kart SIM skonfiskowano ponad 100 sztuk sprzętu komputerowego, ponad 150 telefonów komórkowych i ok. 300 bramek GSM.

YouTube cover video
Nagranie ukraińskiej cyberpolicji dotyczące przeprowadzonych działań.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. podajnik

    Od razu spokojniej na forum. Niestety każde forum jest tym dotknięte.

Reklama