Armia i Służby
Haktywiści wykradli dane izraelskiej policji?
![Handala twierdzi, że udało się jej wykraść dane izraelskiej policji](https://cdn.defence24.pl/2025/02/10/800x450px/G1DWte7gobK2ngTrfEokHH0VSw15slYJgNzMVDS5.a2dh.jpg)
Autor. DC Studio / Freepik
Grupa Handala opublikowała post o ataku na izraelską policję. Haktywiści załączyli dowody ataku w postaci zrzutów ekranu baz danych oraz wewnętrznych dokumentów. Dołączono również link do pobrania archiwum zajmującego 38 gigabajtów pamięci. Policja zaprzecza, że atak miał miejsce.
Handala to propalestyńska grupa, działająca na pograniczu haktywizmu i cyberprzestępczości. Odpowiada m.in. za wyciek danych izraelskiego giganta paliwowego z lipca ubiegłego roku, który opisywaliśmy na łamach naszego portalu. Działania grupy są stricte polityczne – każda ofiara Handali jest powiązana z Izraelem.
Warto dodać, że propalestyńscy cyberprzestępcy informowali o przeprowadzaniu skutecznych ataków na poszczególne osoby. Handala twierdzi, że wykradła zdjęcia byłego ministra obrony Izraela oraz e-maile ministra spraw zagranicznych i byłego premiera Izraela. Dodali również informację o uzyskaniu dostępu do skrzynki mailowej ambasadora Izraela w Niemczech. Do każdego postu dodano zdjęcia wymienionych osób.
Dowody ataku
„Dzisiaj stoimy przed wami nie jako zagrożenie, ale jako lustro. Odbicie waszych słabości.” – taką informację zawarła Handala w poście na swoim blogu. Haktywiści twierdzą, że udało im się wykraść ponad 2 terabajty danych, co jest obecnie niemożliwe do potwierdzenia. Udostępnili przy tym 38-gigabajtowe archiwum, które ma zawierać 350 tys. dokumentów.
We wpisach na blogu dołączono m.in. zrzut ekranu baz danych z mailami w domenie @police.gov.il. Drugi obraz najprawdopodobniej opisuje numery seryjne broni palnej.
![Ocenzurowane dowody ataku. Czarne prostokąty zostały naniesione przez Handalę, zielone przez nas](https://cdn.defence24.pl/2025/02/10/780xpx/CsHHJyRphBm5kNlbmbiem1jhvPLiKWHZNCEp1noA.nuog.png, https://cdn.defence24.pl/2025/02/10/1920xpx/CsHHJyRphBm5kNlbmbiem1jhvPLiKWHZNCEp1noA.8lsh.png 2x)
Autor. Blog Handala
Oprócz wspomnianych baz danych opublikowano również zdjęcia 288 osób, których przeznaczenia nie wyjaśniono. Jako przykład wykradzionych dokumentów dodano m.in. zaświadczenia o niekaralności czterech osób oraz trzy potwierdzenia pracy w policji w określonym czasie.
Stanowisko izraelskiej policji
Izraelska policja odniosła się do zarzutów na portalu X. We wpisie stwierdzono: „Nic nie wskazuje na to, że doszło do włamania lub że doszło do wycieku informacji z systemów policyjnych”. Dodano również, że rozpowszechnianie danych osobowych stanowi naruszenie prawa.
Podsumowanie
Sytuacja w Strefie Gazy sprawia, że w tych okolicznościach przypominają się słowa amerykańskiego senatora Hirama Johnsona: „Pierwszą ofiarą wojny jest prawda”.
Faktem jest, że w styczniu bangladeska grupa haktywistów obrała Polskę za cel ataków DDoS. CERT Orange podkreślał wówczas, że istnieje uzasadnione podejrzenie o chęci „wsparcia działań antyizraelskich w związku z informacjami o uchwale rządu polskiego o ochronie premiera Izraela, gdyby ten pojawił się w Polsce”.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?