Polityka i prawo
Wyciek danych u izraelskiego giganta paliwowego
Wojna w Strefie Gazy prowadzona jest również w cyberprzestrzeni. Grupa Handala - znana z ataków na Izrael - wykradła dane dotyczące tankowania za okres ośmiu miesięcy. Wyciek obejmuje 2024 rok i październik 2023 roku wraz z listą klientów stacji. Cyberprzestępcy wskazują na wzrost zużycia paliwa od momentu ataku Hamasu na Izrael.
Dane z wycieku ujawniają procesy tankowania izraelskich firm. W plikach można znaleźć m.in. tablice rejestracyjne, daty transakcji z dokładnością do minuty czy rodzaj paliwa wraz z zatankowanymi litrami.
Grupa Handala stwierdza: „Dopóki nasze dzieci są oblężone i nie wpuszcza się do nich lekarstw ani paliwa, nie można pozwolić, aby syjoniści zaznali pokoju!”.
Nazwa i motywy grupy
Handala to kreskówkowa postać symbolizująca Palestyńczyków. Chłopiec zawsze stoi tyłem i nie pokazuje swojej twarzy. Cyberprzestępcy wykorzystali imię chłopca jako nazwę swojej grupy hakerskiej. Od początku 2024 roku atakują rozmaite cele powiązane z izraelskimi władzami.
Czytaj też
Wyciek danych
11 lipca cyberprzestępcy opublikowali post na swoim blogu, który informował o podejmowanych przez nich działaniach. Grupa twierdzi, że wykradła 54 gigabajty danych z Sonol, izraelskiej sieci stacji benzynowych. Tej informacji nie można obecnie zweryfikować.
Wiadomo jednak, że grupie udało się wykraść informacje o tankowaniu izraelskich firm z okresu kilku miesięcy. Cyberprzestępcy pochwalili się danymi na swoim Telegramie. Większość plików ma więcej niż 1000 stron.
W pliku clients.pdf można znaleźć dane firm współpracujących z Sonol. Oprócz nazw w dokumencie znajdują się m.in. adresy e-mail, telefony stacjonarne i komórkowe.
W plikach october.pdf i siedmiu innych z 2024 roku można znaleźć takie informacje jak:
- Tablice rejestracyjne;
- Typ transakcji (Karta paliwowa/płatnicza);
- Data i godzina transakcji (np. 01/10/2023 17:38:00);
- Numer karty paliwowej;
- Rodzaj paliwa (np. Diesel Gold lub Benzyna 95);
- Ilość paliwa;
- Kwota netto i brutto.
Czytaj też
Handala i wojna w Strefie Gazy
Grupa hakerska zaznacza, że według dokumentów z wycieku od momentu ataku Hamasu na Izrael zużycie paliwa wzrosło o 21 proc. Twierdzi również, że poinformowała o zdarzeniu wszystkie stacje benzynowe za pomocą SMS-ów.
Wśród organizacji związanych z wojskowością udało się wykazać, że z usług Sonol aktywnie korzystała jedna z firm zajmujących się usuwaniem min lądowych. W październiku ubiegłego roku tankowała 123 razy, a pomiędzy 1 a 10 lipca br. - 31 razy.
Podsumowanie
Wyciek nie zawierał wielu danych wrażliwych, lecz pozwala na analizę procesu tankowania na stacjach wspomnianej firmy. Handala zapowiada więcej ataków wymierzonych w Izrael, który nie pierwszy raz jest celem cyberprzestępców.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany