Reklama

Armia i Służby

Fake newsy zagrażają misjom pokojowym ONZ. Żołnierze nie są bezpieczni

siły pokojowe onz
Autor. UN Peacekeeping (@UNPeacekeeping)/Twitter

„Dezinformacja i mowa nienawiści są coraz częściej używane jako broń wojenna” – ostrzegł Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres. Wspólnota wezwała do walki z fake newsami w ramach misji pokojowych, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo żołnierzy. Pokazuje to przykład Mali.

Reklama

Rada Bezpieczeństwa ONZ w opublikowanym oświadczeniu wezwała do poprawy komunikacji strategicznej we wszystkich obszarach operacji pokojowych. Zwrócono uwagę na wzrost liczby treści dezinformacyjnych dotyczących działań podejmowanych przez Organizację.

Reklama

W oświadczeniu podkreślono, że komunikacja strategiczna i dostarczanie wiarygodnych informacji (w szczególności w lokalnych językach i porozumieniu z władzami) w ramach operacji pokojowych pozwalają skuteczniej budować zaufanie i zrozumienie wśród społeczności regionów, gdzie siły ONZ są zaangażowane w misje.

W związku z tym, Rada Bezpieczeństwa wezwała do dalszego wykorzystywania komunikacji strategicznej oraz działań informacyjnych z myślą o realizacji priorytetów związanych z m.in. pokojem i bezpieczeństwem.

Reklama

Niniejsze postanowienia zostały przyjęte podczas pierwszej tego rodzaju debaty, której inicjatorem była Brazylia. Państwo to w lipcu sprawuje przewodnictwo w RB ONZ.

Czytaj też

Dezinformacja to „broń wojenna”

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że „dezinformacja i mowa nienawiści są coraz częściej używane jako broń wojenna”.

Zaznaczył, że w tym zakresie komunikacja strategiczna (wiarygodna, precyzyjna i skupiona na człowieku) „jest jednym z naszych najlepszych narzędzi i najefektywniejszym sposobem przeciwdziałaniu temu zagrożeniu”.

Nasi żołnierze walczą z terrorystami, przestępcami, grupami zbrojnymi i ich sojusznikami, z których wielu posiada dostęp do nowoczesnej broni. Ich celem jest utrzymanie chaosu, bo dzięki niemu mogą się rozwijać. Broń, którą wykorzystują, to nie tylko broń palna i materiały wybuchowe; również dezinformacja i mowa nienawiści są coraz częściej używane jako broń wojenna.
Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ

Czytaj też

Fake newsy a bezpieczeństwo żołnierzy

Antonio Guterres dodał również, że ostatnie badania pokazały, iż blisko połowa sił pokojowych twierdzi, że fake newsy i dezinformacja poważnie utrudniają wykonywanie ich zadań oraz zagrażają ich bezpieczeństwu.

Jako przykład Antonio Guterres przywołał sytuację z Mali, gdzie sfałszowany list doprowadził do wrogości wobec przedstawicieli ONZ w tym kraju.

Stwierdzono w nim, że „błękitne hełmy” (określenie Sił Pokojowych ONZ) kolaborują z lokalnymi grupami zbrojnymi. Wiadomość została udostępniona na Facebooku i dalej nagłośniona przez krajowe media. To podsyciło napięcia i niechęć do sił Organizacji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama